Akcja podnoszenia gigantycznej iglicy. 40 ton i 90 metrów

Polska
Akcja podnoszenia gigantycznej iglicy. 40 ton i 90 metrów
Polsat News

Po remoncie przed wrocławską Halę Stulecia wróciła stalowa iglica - jeden z symboli miasta. Dziś z powodzeniem dokonano operacji jej ponownego ustawienia po remoncie.

Remont stalowej konstrukcji trwał od lipca ubiegłego roku, a sama iglica miała być postawiona 25 listopada, ale przy podjętej próbie uszkodzeniu uległa jedna z podpór mocujących iglicę do podłoża.


Iglica stoi w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia, wzniesiona została w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych.

 

Czterdziestoczterotonową wieżę zaprojektował prof. inż. Stanisław Hempel. Wsparta jest na trójnożnej podstawie przykręconej do zakotwiczonych głęboko w gruncie śrub. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych miasta; jej żebrowana konstrukcja w mniej lub bardziej stylizowanej formie występuje w znakach firmowych licznych wrocławskich organizacji i firm.


W czasie trwania stanu wojennego na iglicę wspiął się śmiałek i zawiesił sztandar zdelegalizowanej "Solidarności" . W listopadzie 2007 roku iglicę zamieniono w najwyższą w Europie choinkę bożonarodzeniową.


8 sierpnia 2008 roku w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, grupa aktywistów na znak solidarności z narodem tybetańskim zawiesiła na szczycie i iglicy flagę Tybetu.


Pierwotnie konstrukcja liczyła 106 metrów, w trakcie kolejnych remontów i konserwacji była jednak skracana.

 

polsatnews.pl

 

ptw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie