Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak ma zostać uwolniony

Świat
Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak ma zostać uwolniony
PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Egipska prokuratura generalna zadecydowała w poniedziałek o uwolnieniu w tym tygodniu przebywającego pod strażą w szpitalu wojskowym byłego prezydenta kraju Hosniego Mubaraka - podały agencje powołując się na egipskie media i źródła sądowe.

- Uda się do swego domu w Heliopolis - powiedział agencji Reuters adwokat Mubaraka, Farid el-Dib. Zapytany, czy Mubarak pojedzie do domu w poniedziałek, adwokat odpowiedział: "Nie, lecz albo jutro albo pojutrze".

 

Na początku marca najwyższy sąd apelacyjny w Egipcie uniewinnił Mubaraka od zarzutu współodpowiedzialności za śmierć setek demonstrantów podczas powstania z 2011 roku, które położyło kres jego blisko 30-letnim rządom. Sędzia Ahmed Abdel Kawi ogłosił wówczas, że "sąd uznał, iż oskarżony jest niewinny". Sąd odrzucił także wnioski prawników rodzin ofiar o wznowienie procesu cywilnego w tej sprawie, co oznacza, że możliwości odwoławcze zostały wyczerpane. 

 

"Możliwości odwoławcze zostały wyczerpane"

 

W roku 2012 Mubarak, jego minister spraw wewnętrznych i sześciu doradców zostało skazanych na kary dożywotniego więzienia, ale dwa lata później sąd wyższej instancji uchylił ten wyrok ze względów proceduralnych i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

 

88-letni Mubarak podupadł na zdrowiu i przebywa w szpitalu wojskowym w Kairze, gdzie odbywał karę trzech lat więzienia wymierzoną mu w sprawie o korupcję.

 

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze