O wyborach samorządowych i reelekcji Tuska. Zebranie zarządu PO

Polska
O wyborach samorządowych i reelekcji Tuska. Zebranie zarządu PO
Rafał Guz

- To będzie zarząd, który omówi sytuację Platformy w relacjach z Unią Europejską w kontekście wyboru Donalda Tuska i zachowania polskiego rządu. O tym będziemy rozmawiać i o następnych krokach, bo dziś ważne jest to, w jaki sposób utrzymać pozycję Polski w Europie - powiedział w czwartek szef PO Grzegorz Schetyna.

Dodał, że po tym, jak premier Beata Szydło w Brukseli "wywiesiła białą flagę", bardzo wiele zależy od opozycji.

 

Donald Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym - jak poinformowały unijne źródła - przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali unijni przywódcy poparli go.

 

Przed szczytem UE w Brukseli zebrali się liderzy Europejskiej Partii Ludowej, do której należy m.in. PO, a także CDU kanclerz Angeli Merkel czy Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana. W spotkaniu uczestniczył też Schetyna, który zachęcał partnerów z UE do poparcia kandydatury b. polskiego premiera.

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz za kandydaturą Trzaskowskiego

 

Władze PO mają też rozmawiać o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nie będzie ubiegać się o reelekcję, powiedziała dziennikarzom przed posiedzeniem zarządu, że chciałaby jak najwięcej przekazać kandydatowi Platformy na prezydenta Warszawy "z tego, co zrobiła, co jeszcze można zrobić w Warszawie i z czym można pójść do wyborców"

 

Pytana, kto tym kandydatem powinien być, odpowiedziała, że ona jest zwolenniczką zmiany pokoleniowej dlatego proponowała Rafała Trzaskowskiego. - Nie wiem, jakie on ma plany, bo kandydat musi już mieć swoje plany. Natomiast drugą osobą, która też zna Warszawę, była radną, jest pani Małgorzata Kidawa-Błońska - dodała.

 

Zapytana z kolei o ewentualną kandydaturę Andrzeja Halickiego, Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że przede wszystkim trzeba zrobić badania - dotyczące szans poszczególnych osób - tak jak było to w 2006 r., kiedy ona była kandydatką na prezydenta Warszawy, a jej kontrkandydatem był m.in. Kazimierz Marcinkiewicz.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze