Biedny jak lekarz? Lekarze stażyści zarabiają mniej niż kasjerzy

Polska
Biedny jak lekarz? Lekarze stażyści zarabiają mniej niż kasjerzy
pixabay.com/public domain

Lekarz stażysta w Polsce zarabia mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak wskazuje, Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. "Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł- red.)" - przekonuje.

W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto - pisze "Wyborcza" i wskazuje, że właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy.

 

W środę odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). "Na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że »potrzeby systemu są zaspokajane«. Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy" - czytamy w artykule.

 

"Minister zdrowia zaklina rzeczywistość" - ocenia gazeta. Z danych Eurostaty wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z (NIL) 28 lutego w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód" - wyjaśnia dziennik.

 

Zgodnie z podanymi w artykule wyliczeniami Polskę opuszcza co roku ok. 700 lekarzy.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze