W marcu wznowienie syryjskich rozmów pokojowych

Świat
W marcu wznowienie syryjskich rozmów pokojowych
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI
Staffan de Mistura ma zamiar zwołać na 23 marca w Genewie kolejną rundę syryjskich rozmów pokojowych.

Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura poinformował w środę, że ma zamiar zwołać na 23 marca w Genewie kolejną rundę syryjskich rozmów pokojowych. Poprzednia tura negocjacji ws. konfliktu w Syrii nie przyniosła wyraźnego rezultatu.

Po spotkaniu w środę z Radą Bezpieczeństwa ONZ, Mistura powiedział dziennikarzom, że piąta runda negocjacji będzie koncentrować się wokół tematów związanych z utworzeniem w Syrii rządu jedności narodowej, uchwaleniem nowej konstytucji, przeprowadzeniem nowych wyborów oraz strategiami antyterrorystycznymi.

 

Kwestie te poruszono także podczas poprzedniej, czwartej tury rozmów. Trwająca osiem dni runda zakończyła się jednak 3 marca bez wyraźnego rezultatu.

 

6 lat, 310 tys. ofiar


Mistura zwrócił się też do uczestników zbliżających się negocjacji w stolicy Kazachstanu, Astanie. Zaapelował, by stawili oni czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą przywrócenie pokoju w Syrii. Zaaranżowane przez Rosję, Turcję i Iran rozmowy odbędą się 14 marca.

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze