- Uruchamiamy takie rozwiązanie w programie na żywo jako pierwsza telewizja w Polsce. Jest to wyjątkowa sytuacja i odpowiedź na - między innymi - prośbę Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - powiedział Matwiejczuk.

 

Aby w najbliższy piątek móc oglądać program "TzG" z napisami, należy wybrać odpowiedni przycisk na pilocie lub stronę 778 telegazety Polsat. - Rozwiązanie zostało przygotowane w ostatnich dniach przy współpracy z zespołem Dostępni.eu. Napisy powstaną z wykorzystaniem najnowocześniejszego oprogramowania do rozpoznawania mowy - poinformował Matwiejczuk.

 

"Budowanie świata bez barier"

 

"TzG" to widowisko, w którym popularni aktorzy, prezenterzy, celebryci prezentują układy taneczne w towarzystwie profesjonalnych tancerzy, przygotowujących ich do występu. Jedną z uczestniczek obecnie emitowanej edycji "TzG" jest Iwona Cichosz - tłumacz języka migowego, Miss Świata Głuchych 2016, a także półfinalistka konkursu "Człowiek bez barier", który ma pokazywać, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi i kojarzyć się z biernością. Tuż po swym występie w niedawnym programie powiedziała mediom, że ma nadzieję, iż jej udział choć "troszeczkę zmieni postrzeganie i myślenie o głuchych w Polsce".

 

Apel środowiska osób głuchych, który niedawno pojawił się w internecie, wsparł prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja Piotr Pawłowski. Jak podkreślił w liście do władz Polsatu, występ Cichosz to krok naprzód w "budowaniu świata bez barier". Przypomniał też, że jest ona kolejną już uczestniczką "TzG" z niepełnosprawnością, wcześniej był nim Jan Mela (chłopak, któremu po porażeniu prądem amputowano dwie kończyny).

 

PAP