Minister Błaszczak złożył życzenia m.in. funkcjonariuszkom BOR, policji, straży granicznej oraz podległym mu urzędniczkom w resorcie.

 

- Panie są filarami służb podległych MSWiA, a naszą wspólną szefową jest pani premier Beata Szydło - powiedział minister.

 

 

 

Z okazji Dnia Kobiet MSWiA poinformowało, że kobiety w policji stanowią 15,6 proc. ogółu funkcjonariuszy i jest ich dokładnie 15 tys. 658. W straży pożarnej pracują 1183 kobiety (3,969 proc. ogółu), a w straży granicznej 3704 (24,9 proc.).

 

"Życie kobiet nieporównanie trudniejsze, niż mężczyzn"

 

W środę z żołnierkami spotkał się również minister obrony Antoni Macierewicz. Dziękując im za służbę i oddanie, wspominał iż niedawno rozmawiał z pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet mjr Anną Pęzioł-Wójtowicz "w związku z nowymi zobowiązaniami i odpowiedzialnością, które będą spadały na kobiety w mundurach".

 

- Chcę żebyście w tych sprawach miały pewność, że Ministerstwo Obrony zrobi wszystko, żeby te nowe zobowiązania nigdy nie kładły się na was większym brzemieniem, niż to być powinno - obiecał minister na uroczystości w garnizonie w Warszawie-Wesołej.

 

Szef MON powiedział, że wojsko pamięta, że poza służbą w armii na kobiety-żołnierzy spadają liczne obowiązki, które sprawiają, że ich "życie jest nieporównanie trudniejsze niż mężczyzn".

 

- Za to, za wychowanie naszych dzieci, za codzienną służbę jako matki i żony, za to w Polsce przetrwał patriotyzm, miłość do munduru, miłość do armii i gotowość do poświęcenia dla ojczyzny, a to w dużym stopniu jest skutego waszego wychowania, waszej codziennej pracy, naprawdę dzisiaj dziękujemy - dodał.

 

MON również zamieścił film z okazji Dnia Kobiet.

 

 

 

 

Z danych MON wynika, że w Wojsku Polskim, które liczy ponad 100 tys. żołnierzy, służy niemal 5 tys. kobiet, a w ciągu roku ich liczba wzrosła o ponad 850.

 

57 proc. z nich jest szeregowymi, 16 proc. - podoficerami, a 27 proc. - oficerami. Stanowiska dowódcze zajmuje ponad 400 z nich. Służbę wojskową pełni 10 kobiet w stopniu pułkownika.

 

Manifestacje kobiet

 

Dzień Kobiet to dla niektórych środowisk kobiecych okazja do strajku i protestów. Inicjatorki marcowego tzw. Czarnego Poniedziałku zorganizowały Międzynarodowy Strajk Kobiet.

 

Jak tłumaczą, akcja jest jednym z elementów walki o uznanie ich praw przez "populistyczne, antykobiece rządy". W Polsce ma w niej wziąć udział ponad 80 miast.

 

Manifestacje i happeningi z okazji Dnia Kobiet od rana odbywają się m.in. w Warszawie. Przed siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej protestujące kobiety ustawiły "ścianę furii" - symbol sprzeciwu wobec łamania ich praw.

 

polsatnews.pl, PAP