Szerokie poparcie dla drugiej kadencji Tuska w ocenie niemieckiego ministra ds. europejskich

Świat
Szerokie poparcie dla drugiej kadencji Tuska w ocenie niemieckiego ministra ds. europejskich
Polsat News

- Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk cieszy się dużym poparciem i tylko Polska oraz Węgry mają jak dotąd zastrzeżenia w sprawie odnowienia jego kadencji - powiedział we wtorek w Brukseli niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth.

- Mam wrażenie, że przewodniczący Rady Europejskiej, pan Tusk, cieszy się dużym poparciem. Jak na razie wiem, że tylko ze strony Polski, jego ojczystego kraju, oraz Węgier są zastrzeżenia w sprawie jego ponownej nominacji - powiedział Roth dziennikarzom przed spotkaniem unijnych ministrów ds. europejskich.

 

"Cieszy się zaufaniem"

 

Ocenił, że w trudnym dla UE czasie państwa unijne powinny być zgodne w sprawach personalnych i nie angażować się w nowe konflikty.

 

- Donald Tusk cieszy się zaufaniem wielu, wielu instytucji, ale i szefów państw i rządów. To jasny sygnał, który powinien zostać zrozumiany przez tych, którzy jeszcze mają problem z ponowną nominacją Tuska jako szefa Rady Europejskiej - powiedział Roth.

 

Poparcie Europejskiej Partii Ludowej

 

W czwartek na szczycie UE w Brukseli przywódcy mają zdecydować w sprawie przedłużenia kadencji Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jego obecna kadencja wygaśnie z końcem maja.

 

Tusk zadeklarował, że gotów jest pełnić tę funkcję przez kolejne 2,5 roku. Ma on poparcie Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie, w tym PO, PSL, a także CDU niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

 

Polski rząd nie popiera Tuska i w sobotę zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej.

 

PAP

 

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze