"Brak szacunku i lojalności". Saryusz-Wolski wykluczony, choć twierdzi, że to on zrezygnował

Świat
"Brak szacunku i lojalności". Saryusz-Wolski wykluczony, choć twierdzi, że to on zrezygnował
Polsat News

"Europejska Partia Ludowa unieważniła tytuł wiceprzewodniczącego partii dla Jacka Saryusz-Wolskiego po zaakceptowaniu przez niego nominacji na szefa Rady Europejskiej przez partię rządzącą Prawo i Sprawiedlwość" - głosi oświadczenie wydane przez lidera EPP Josepha Daula. "Żałuję, że Jacek Saryusz-Wolski okazał brak szacunku i lojalności dla wartości jego własnych partii - PO i EPP" - dodał Daul.

W poniedziałek Saryusz-Wolski, oficjalny kandydat PiS na szefa Rady Europejskiej poinformował, że zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej.

 

Jednak w specjalnym oświadczeniu lider tego ugrupowania napisał, że przyjmując propozycję rządu PiS  Saryusz-Wolski automatycznie utracił stanowisko wiceprzewodniczącego chadeków.

 

Jest też byłym europosłem Platformy Obywatelskiej, a tylko członkowie partii zrzeszonych mogą piastować funkcje wewnętrzne. Daul powołał się w tym przypadku na czwarty rozdział statutu partii.

 

Lider EPP zaznaczył też, że wyraża ubolewanie z powodu braku lojalności Saryusz-Wolskiego zarówno wobec PO, jak i Europejskiej Partii Ludowej.

 

 

Wykluczenie zapowiadali już w niedzielę

 

Jeszcze w niedzielę Manfred Weber, przewodniczący grupy poselskiej EPP w Parlamencie Europejskim, podkreślał, że Donald Tusk jest jedynym kandydatem na stanowisko szefa Rady Europejskiej, cieszącym się jednomyślnym poparciem przez rodzinę EPP.

 

Zapowiedział też, że partia zadecyduje o ewentualnym wykluczeniu z szeregów partii usuniętego z PO Saryusz-Wolskiego, jeśli podtrzyma on swoją kandydaturę na szefa Rady Europejskiej.

 

polsatnews.pl 

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze