Niemcy rekrutują Polaków do pracy w policji w Brandenburgii

Świat
Niemcy rekrutują Polaków do pracy w policji w Brandenburgii
Polsat News

W Wyższej Szkole Policyjnej w Oranienburgu pod Berlinem trwa nabór kadetów, których po złożeniu aplikacji czeka wiele testów. Po ich zdaniu droga do kariery w niemieckiej policji jest już otwarta. Nauka trwa trzy lata. W tym czasie kadeci otrzymują ok. 1200 euro wynagrodzenia plus dodatki. - O przyjęcie na uczelnię ubiega się 50 Polaków - ustalił korespondent Polsat News w Niemczech Tomasz Lejman.

Jeżeli przejdą egzaminy, naukę rozpoczną od nowego roku akademickiego.

 

W akademii policyjnej uczy się już kilku Polaków, którzy bardzo chwalą sobie taki rodzaj studiów w Niemczech. 

 

Otrzymują status urzędnika państwowego

 

Jednym z kadetów jest Mikołaj Piątek. Jak mówi, chciał zostać policjantem w Niemczech, bo dla niego to nowa przygoda. Wcześniej studiował finanse w Warszawie, ale ponieważ pojawiły się nowe możliwości, zdecydował się złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły policyjnej w Oranienburgu. Spakował walizki, zdał egzaminy, otrzymał mundur. 

 

Teraz jest na trzecim semestrze, przyznano mu status urzędnika państwowego.

 

Do Niemiec przyjechał znając niemiecki na poziomie komunikatywnym, ale szkoła zaproponowała mu intensywny kurs niemieckiego, dzięki czemu dziś mówi biegle po niemiecku. 

 

Również do walki z przestępczością przygraniczną

 

Zapotrzebowanie na Polaków w Brandenburgii jest duże, do tego stopnia, że nie ma ograniczeń co do ilości kandydatów z polskimi paszportami. Rainer Grieger, rektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Oranienburgu, mówi Polsat News, że Polacy w niemieckiej policji, w landzie graniczącym z Polską, to rzecz naturalna.

 

- Jesteśmy krajem związkowym, w którym mieszka wielu Polaków, wielu z nich przejeżdża przez nasz region tranzytem. Polacy w Brandenburgii się uczą i pracują.  Niektórzy z nich potrzebują pomocy i wsparcia, a takiego najlepiej mogą udzielić policjanci z polskimi korzeniami. Ale chodzi również o skuteczniejszą walkę z przestępczością przygraniczną -  wyjaśnia.

 

Policjant ze znajomością polskiego dla władz Brandenburgii jest na wagę złota. Powstała nawet policyjna strona internetowa po polsku. 

 

Polsat News

 

Tomasz Lejman/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie