Powołanie komisji ds. reprywatyzacji tematem posiedzenia Senatu

Polska
Powołanie komisji ds. reprywatyzacji tematem posiedzenia Senatu
Polsat News

Senat w czwartek po godz. 11 rozpoczął dwudniowe posiedzenie; izba zajmie się ustawą o powołaniu komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Senatorowie rozpatrzą także m.in. nowele ustaw: o obrocie instrumentami finansowymi, o finansach publicznych.

Na początku posiedzenie marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował o skreśleniu z porządku obrad nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy.

 

Propozycja uchwały ws. poparcia Tuska odrzucona

 

Senatorowie PO chcieli uzupełnienia porządku obrad o projekt uchwały Senatu "która wzywałaby rząd RP do poparcia kandydatury przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na kolejną kadencję".

 

- Pan marszałek zadecydował inaczej o czym poinformował nas na Konwencie Seniorów" - powiedział senator PO Bogdan Klich. "W zamian" wnosił o uzupełnienie porządku obrad o informacje nt. "aktualnego stanu rozmów rządu RP nt. poparcia byłego premiera na przewodniczącego Rady Europejskiej w kolejnej kadencji". W głosowaniu ten wniosek przepadł.

 

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

 

Pierwszym punktem porządku obrad Senatu jest ustawa o powołaniu komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Do ustawy dwie senackie komisje rekomendują poprawki, przewidujące m.in., że członkowie komisji weryfikacyjnej będą mieli rangę sekretarzy stanu, ale nie w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także wyłącznie przy wykonywaniu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji w komisji.

 

Zgodnie z ustawą w skład komisji wchodzi powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

 

Komisja weryfikacyjna będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać pozyskaną nieruchomość.

 

Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami, co do dalszego postępowania. Komisja będzie mogła także stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa.

 

Regulacja uszczelniające system podatkowy

 

Senat zajmie się również ustawą, która wprowadza system monitorowania drogowego przewozu paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego, czyli towarów często będących przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym.

 

Regulacje mają uszczelnić system podatkowy i pomóc w ujawnianiu przedsiębiorców wyłudzających i unikających płacenia VAT, przy zapewnieniu ochrony rzetelnym podatnikom. Ustawa przyczyni się też do ograniczenia nieuczciwej konkurencji.

 

Senatorowie zajmą się też dwiema nowelami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, obie nowelizacje złożył rząd. Jedna wprowadza nowy system kar dla emitentów, druga znosi podział rynku regulowanego na rynek giełdowy i pozagiełdowy.

 

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych

 

W porządku obrad Izby jest też nowelizacja ustawy o finansach publicznych. Zakłada ona możliwość uzyskania informacji o przebiegu audytu w spółce oraz możliwość umorzenia należności na rzecz budżetu, jeśli będzie za tym przemawiał np. "ważny interes publiczny".

 

Senatorowie rozpatrzą nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wykonuje obowiązek dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nowela doprecyzowuje, w jakich sytuacjach ZUS może zweryfikować prawo przyznawania renty lub emerytury oraz wysokość tych świadczeń.

 

Senat zajmie się także nowelą przepisów dotyczących samorządu terytorialnego, które mają uprościć procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej. Ta komisja to organ odwoławczy od decyzji wojewodów w przedmiocie komunalizacji mienia.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie