Policja potwierdza, że b. ambasador przyznała się do winy, oddała ukradzione przedmioty oraz dobrowolnie poddała karze. Po zakończeniu czynności przez policję została zwolniona.


24 lutego, w piątek, w jednym ze sklepów wolnocłowych zostały skradzione kosmetyki o wartości ok. 1600 zł. Poptodorova  została zatrzymana w poniedziałek ok. godz. 16.00, na terenie lotniska.


Zdarzenie potwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii, zaznaczając, że Poptodorova nie zwróciła się o pomoc do bułgarskiej ambasady.

 

Tłumaczyła, że doszło do nieporozumienia


Bułgarka tłumaczyła, że doszło do nieporozumienia. Opakowanie kremu miała trzymać w ręku, kiedy zadzwoniła do niej chora matka. Odebrała telefon i zaczęła rozmowę, nie zauważając, że wyszła już poza obszar sklepu.


Poptodorova ma za sobą długoletnią karierę w polityce. Była osobistą tłumaczką Todora Żiwkowa, komunistycznego premiera Bułgarii. Ambasadorem Waszyngtonie była w latach 2002-2008 oraz 2010-2016. We wrześniu 2016 r. American Jewish Committee  ogłosiła, że Poptodorova obejmie stanowisko Shapiro-Silverberg American Jewish Committee Central Europe Office z siedzibą w Warszawie.


American Jewish Committee to amerykańska organizacja broniąca praw Żydów poza USA. Powstała w 1906 r. po pogromach Żydów w Rosji.


Po rezygnacji Poptodorovej biurem AJC w Warszawie będzie zarządzać Agnieszka Markiewicz.


nova.bg, jewish.pl, polsatnews.pl