Spółka Lodziarnie Firmowe należaca do firmy Grycan złożyła wniosek do sądu w związku z wprowadzeniem do sprzedaży przez sieć Lidl pod koniec ubiegłego roku znaczących ilości lodów marki własnej "Ballino", które - według polskiej firmy "formą opakowania i szatą graficzną wykazują bardzo duże podobieństwo z lodami marki Grycan w opakowaniach 500 ml" .


Spółka tłumaczy, że  wielokrotne próby bezpośredniego kontaktu z siecią handlową w celu omówienia tej kwestii okazały się bezskuteczne.

 

Według przedstawicieli Grycana lody Lidla "Ballino" pojawiły się w sklepach tej sieci "w opakowaniach 500 ml, do złudzenia przypominających nasze produkty i ustawionych dokładnie w tych samych miejscach, w których do tej pory, podczas wspólnych akcji stały lody marki Grycan".

 

grycan lody

Zarzut nieuczciwej konkurencji


- Podstawą podjęcia działań prawnych wobec sieci Lidl jest nasze głębokie przekonanie, że doszło do popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji na szkodę właściciela marki Grycan-Lody od pokoleń - tłumaczy Joanna Piotrowska, radca prawny reprezentujący spółkę.


- Nie mamy nic przeciwko zdrowej konkurencji handlowej, ale domagamy się uczciwego znakowania produktów, które nie będzie wprowadzało konsumentów w błąd i przenosiło na markę Grycan doświadczeń zakupowych związanych z produktem, z którym nie mamy nic wspólnego -  powiedział Marcin Snopkowski, dyrektor spółki Lodziarnie Firmowe.


Przedstawiciele Grycana zwracają też uwagę, że ich lody są bezglutenowe, a jednocześnie podkreślają, iż "konsekwencje zdrowotne dla kogoś, kto nieświadomie kupił lody "Ballino", które mogą zawierać gluten, mogą być poważne".

 

Lidl wycofuje swoje lody i odpiera zarzuty

 

Lidl zobowiązał się wycofać lody Ballino ze wszystkich swoich 600 sklepów w Polsce.

 

"Nikt nie może zmonopolizować takich oznaczeń jak gałka lodów i każdy może je stosować na opakowaniach swoich produktów. (…)Marka Ballino od lat jest znana klientom, którzy wiedzą, że jest ona marką własną sieci Lidl" - tłumaczy sieć handlowa w swoim oświadczeniu.


Sieć skarży się też, że nie zostało jej doręczone postanowienie sądu stanowiące podstawę działań komornika.


"Nie było też możliwe uzyskanie do niego natychmiastowego wglądu w Sądzie. Nie znamy motywów, jakimi kierował się Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględniając w części wniosek Lodziarnie Firmowe. Zwracamy uwagę, że postanowienie sądu zostało wydane bez umożliwienia nam przedstawienia argumentów, a nawet bez poinformowania nas, że takie postępowanie się toczy" - stwierdził Lidl.


"Pragniemy podkreślić, że jesteśmy otwarci na dialog, działamy zgodnie z dobrymi praktykami biznesowymi i liczymy na jak najszybsze rozwiązanie sprawy. Aktualnie lody będące przedmiotem zaistniałej sytuacji nie są dostępne w sprzedaży" – poinformowała sieć handlowa.

 

Opakowanie lodów Lidla było o ok. 2 zł tańsze niż Grycana.

 

polsatnews.pl; fot. Grycan/mat. prasowe