W środę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego zbudowanym na Łączce - w tej części na cmentarza na warszawskich Powązkach odkrywane są szczątki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

 

"Cześć i chwała bohaterom"

 

- Cześć i chwała bohaterom - powiedziała szefowa rządu w rozmowie z dziennikarzami. Przypomniała zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla upamiętniania żołnierzy wyklętych.

 

- Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli, jak się zachować, tych, którzy dzisiaj również uczą nas, co to znaczy patriotyzm, co to znaczy miłość do ojczyzny, co to znaczy poświęcenie dla innych - podkreśliła premier w rozmowie z dziennikarzami.

 

Szydło zaznaczyła, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem, które "na dobre zagościło już w polskiej rzeczywistości".

 

Znaczenie przy "kształtowaniu postaw młodych ludzi"

 

W jej ocenie to święto nie tylko przypomina "o tych wyjątkowych bohaterach, o ludziach, którzy to, co mieli najdroższe, swoje życie, dla ojczyzny, dla wolności, dla tego byśmy dzisiaj mogli mówić, że jesteśmy wolnymi Polakami, ale to jest również święto, które w tej chwili ma ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw młodych ludzi".

 

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Wcześniej rozmawiała na Powązkach z żyjącymi Żołnierzami Wyklętymi. Złożyła też kwiaty na grobie mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a także na mogile zmarłego niedawno Józefa Bandzo "Jastrzębia", jednego z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK, z którym Beata Szydło zdążyła się jeszcze spotkać w ubiegłym roku w Kancelarii Premiera.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

 

PAP