Niezalezna.pl: będzie zawiadomienie ws. zaniedbań poprzednich władz SKW ws. katastrofy smoleńskiej

Polska
Niezalezna.pl: będzie zawiadomienie ws. zaniedbań poprzednich władz SKW ws. katastrofy smoleńskiej
commons.wikimedia/Dmitry_Karpezo/ CC BY-SA 3.0

Kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury dotyczącego zaniedbań poprzednich władz SKW w sprawie katastrofy smoleńskiej - poinformował we wtorek portal niezalezna.pl. Informację o planowanych działaniach miał przekazać dziennikarce TV Republika szef SKW Piotr Bączek.

Niezależna poinformowała, że w 2013 r. opublikowano na stronach internetowych prezydenta Rosji dekret dotyczący porozumienia o współpracy SKW i rosyjskiej FSB.

 

"Co więcej, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel oraz dyrektor jego gabinetu Krzysztof Dusza w czasie swojego urzędowania w SKW spotykali się z W.J. - rezydentem rosyjskiego wywiadu w Polsce. Spotkania miały miejsce w czasie, gdy Pytel był dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW, a szefem wojskowego kontrwywiadu - gen. Janusz Nosek. Jedno z nich odbyło się we wsi Ułowo, tuż obok granicy z obwodem kaliningradzkim" - podano.

 

PK po sześciu latach przejęła śledztwo

 

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. W początkach kwietnia ubiegłego roku PK po sześciu latach przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wcześniej Wojskowa Prokuratura Okręgowa postawiła zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie.

 

Umowa z brytyjskim laboratorium

 

W ramach śledztwa prowadzonego przez zespół prokuratorów PK przeprowadzane są od listopada 2016 r. ekshumacje ofiar katastrofy. Pod koniec lutego br. PK poinformowała, że zawarła umowę z brytyjskim Forensic Explosives Laboratory (FEL) na wykonanie analizy śladów materiałów wybuchowych w próbkach pobranych w ramach śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

 

Jednym z wątków badanych przez PK są też ewentualne zaniedbania, do których mogło dojść w trakcie organizacji i przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

 

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie