Stallone kolekcjonuje rzadkie książki. Wystawił na aukcję cześć zbiorów

Kultura
Stallone kolekcjonuje rzadkie książki. Wystawił na aukcję cześć zbiorów
Flickr/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/

Hollywoodzki gwiazdor Sylvester Stallone sprzedaje prawie tysiąc woluminów ze swojej prywatnej kolekcji rzadkich książek. To unikatowe egzemplarze, część z nich z autografami autorów.

Prezes nowojorskiego domu aukcyjnego Heritage Auctions Greg Rohan stwierdził, że  dla osób, które kojarzą Stallone’a jedynie z ról w takich filmach, jak "Rambo" czy "Rocky", może być "małą niespodzianką", że aktor posiada w prywatnych zbiorach cenne egzemplarze dzieł wielkich pisarzy, z których wiele opatrzonych jest autografami autorów.


Co więcej podobno zainteresowania literackie Sylvestra Stallone’a nie kończą się jedynie na lokowaniu kapitału w cennych drukach. - On jest chodzącą encyklopedią literatury i wiedzy filmowej. Potrafi na przykład siedzieć i cytować Voltaire’a  - powiedziała aktorka Tessa Thompson, występująca  z gwiazdorem w filmie "Creed”. Nazwała go też "chodzącą encyklopedią literatury".


Na aukcji rzadkie egzemplarze powieści Tołstoja, Balzaka, sióstr Brontë


Książki z kolekcji Stallone’a zostaną wystawione na licytację 8 marca. Będzie to już druga wyprzedaż rzeczy z prywatnej kolekcji aktora. Pierwsza odbyła się w 2015, a jej przedmiotem były pamiątki związane z hollywoodzką karierą aktora.


Wśród najciekawszych okazów znajdujących się w bibliotece Stallone’a można wypatrzyć jeden z 300 zestawów "Dzieł wszystkich" Walta Whitmana z 1902 roku z pocztówką z 1890 roku zawierającą odręczną notkę poety,


Jest też 10-tomowe, oprawione w skórę wydanie powieści Waltera Scotta z 1910 roku z odręcznym listem sporządzonym przez autora w 1807 roku oraz 22-tomowy komplet dzieł Nathaniela Hawthorne’a (również z autografem) z 1900 roku.


Można kupić też pierwsze amerykańskie wydanie "Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja z 1886 roku.

 

Tolstoy

 

Na aukcji są też eseje Plutarcha, 40-tomowy zestaw dzieł Washingtona Irvinga, jeden z 25 wprowadzonych do obiegu w USA kompletów "Komedii ludzkiej" Balzaka, dzieła zebrane XIX-wiecznych poetów Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning, powieści sióstr Brontë i innych pisarzy.


W sumie wystawiona kolekcja może być warta powyżej 50 tys. dolarów.

 

polsatnews.pl, booklips.pl, news.artnet.com; fot. Heritage Auctions

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze