Poseł Szczerba zaskarżył Polskę do europejskiego trybunału. Za to, że Kuchciński wykluczył go z głosowania

Polska
Poseł Szczerba zaskarżył Polskę do europejskiego trybunału. Za to, że Kuchciński wykluczył go z głosowania
PAP/Paweł Supernak

Poseł PO Michał Szczerba poinformował we wtorek, że złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem parlamentarzysty to pierwsza w historii członkostwa w Radzie Europy skarga polskiego posła dotycząca wolności wypowiedzi. Chodzi o wykluczenie Szczerby z obrad Sejmu przez marszałka Marka Kuchcińskiego 16 grudnia zeszłego roku.

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba uznał, że marszałek Sejmu wykluczając go z posiedzenia, naruszył jego prawo do swobody wypowiedzi.

 

Szczerba podkreślił, że po raz pierwszy odkąd nasz kraj jest w Radzie Europy polski parlamentarzysta skarży swój kraj w związku wolnością wypowiedzi podczas wykonywaniu mandatu poselskiego. Poseł PO już wcześniej zapowiadał, że pozwie Kuchcińskiego.

 

"To naruszenie swobód"

 

- 16 grudnia doszło do naruszenia mojego prawa do swobody wypowiedzi, gwarantowanego przez art. 10 Europejskiej Konwencji. Do naruszenia doszło na skutek wadliwego i nieuzasadnionego podjęcia przez Marszałka Sejmu RP decyzji o wykluczeniu mnie z obrad. Marszałek odebrał mi możliwość wykonywania mandatu poselskiego i reprezentowania moich wyborców - podkreślił poseł Platformy.

 

 

Szczerba dodał, że arbitralne wykluczenie go z posiedzenia Sejmu było "niedopuszczalną ingerencją w swobodę wypowiedzi" gwarantowaną art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zdaniem posła PO, 16 grudnia doszło także do naruszenia prawa do skutecznego środka odwoławczego, który - jak mówił - gwarantuje art. 13 Konwencji.

 

Szczerba ocenił ponadto, że jego wykluczenie to także ograniczenie swobody debaty parlamentarnej i pluralizmu politycznego, niezbędnego w demokratycznym społeczeństwie, którego fundament stanowi prawo do swobody wypowiedzi. "Moim celem jest doprowadzenie do orzeczenia, które napiętnuje sytuacje polegające na arbitralnym wykluczeniu posła z obrad Sejmu. Tę skargę złożyłem w imieniu całej zjednoczonej opozycji, która wyraziła swój sprzeciw wobec mojego wykluczenia z obrad" - podkreślił poseł PO.

 

- Mam nadzieję, że pozwoli ona zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości i przypomni polskim władzom, jakie standardy obowiązują w demokratycznym państwie europejskim - dodał polityk.

 

 

Wykluczenie za obronę dziennikarzy

 

16 grudnia, tuż po rozpoczęciu głosowań nad tegoroczną ustawą budżetową, posłowie opozycji protestowali przeciwko planowanym przez marszałka Marka Kuchcińskiego zmianom zasad pracy dziennikarzy na Wiejskiej. Tę kwestię poruszył również w swym wystąpieniu Szczerba, a później chciał zadać pytanie o poprawkę do budżetu dotyczącą środków na rozbudowę siedziby Filharmonii Symfonia Varsovia. Marszałek Sejmu przerwał mu jednak, po czym wykluczył z głosowań.

 

Po tej decyzji opozycja (PO i Nowoczesna) rozpoczęła protest, w ramach którego parlamentarzyści stale, rotacyjnie przebywali na sali plenarnej. Protest w połowie stycznia najpierw przerwała Nowoczesna, później szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował o jego zawieszeniu.

 

Ustawy przyjęte w Sali Kolumnowej

 

Głosowania nad tegorocznym budżetem, a także kilkoma innymi ustawami (m.in. tzw. dezubekizacyjną oraz nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, która ułatwia wycinkę drzew i krzewów na prywatnej działce), odbyły się w Sali Kolumnowej. Głosowania te opozycja uznała za przeprowadzone nielegalnie.

 

Europejska Konwencja Praw Człowieka, zawarta przez państwa członkowskie Rady Europy weszła w życie 3 września 1953 roku. Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 roku; go samego dnia podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka, a ratyfikowała ją 19 stycznia 1993 r.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze