Policjanci poszli po "Hossa", ale go nie zastali. Jest poszukiwany listem gończym

Polska
Policjanci poszli po "Hossa", ale go nie zastali. Jest poszukiwany listem gończym
Polsat News

Arkadiusza Łakatosz ps. "Hoss", podejrzany o oszustwa metodą na wnuczka, jest poszukiwany listem gończym - podała w piątek wieczorem prokuratura. Policjanci, którzy mieli doprowadzić Arkadiusza Ł. ps. "Hoss" do aresztu śledczego, nie zastali go pod adresem wskazanym w nakazie wydanym przez sąd. W czwartek sąd zdecydował, że podejrzany o wyłudzenia metodą na wnuczka ma trafić do aresztu.

- Wydane jest postanowienie w przedmiocie poszukiwania podejrzanego listem gończym - powiedziała prok. Magdalena Sowa z Warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

 

- Mamy list gończy, rozpoczynamy poszukiwania - powiedział rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Nie chciał powiedzieć, jakie działania i w jakiej skali zostaną podjęte. - Nie informujemy o tym, przekażemy informację o zatrzymaniu, gdy nastąpi - zapewnił.

 

Wielkopolska policja otrzymała z sądu w Warszawie nakaz doprowadzenia Arkadiusza Ł. do aresztu śledczego w piątek.

 

- Policjanci starali się zrealizować polecenie sądu. Zjawili się pod adresem wskazanym w nakazie. Podejrzanego nie zastali, a członkowie rodziny nie wiedzą, gdzie on przebywa - poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

  

Hoss powinien zostać aresztowany

 

W czwartek warszawski sąd okręgowy przychylił się do zażalenia prokuratury na niearesztowanie mężczyzny przez sąd niższej instancji.

 

Decyzja ta jest nieprawomocna, ale - jak powiedziała w czwartek rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak - wykonalna. Obrona Arkadiusza Ł. zapowiedziała zażalenia na to postanowienie.

 

Sąd II instancji przychylił się do argumentów prokuratury, która wskazywała, że Hoss powinien zostać aresztowany. Ocenił, że zebrane dotychczas dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo sprawstwa zarzuconych podejrzanemu czynów. Uznał też, że zachodzą wszystkie procesowe przesłanki uzasadniające areszt: obawa mataczenia, jak i obawa ucieczki lub ukrywania się.

 

Łamie nałożone na niego postanowienia sądu

 

Rzeczniczka sądu podała, że sąd decydując o areszcie, podkreślał, że Arkadiusz Ł. nie ma w Polsce stałego miejsca zamieszkania i był już wcześniej poszukiwany listem gończym. Zaznaczyła, że istotne jest też to, iż mężczyzna łamie nałożone na niego postanowienia sądu - miał pięć razy w tygodniu stawiać się na komisariacie, a zgłosił się zaledwie raz.

 

Arkadiusz Ł., został zatrzymany na początku lutego na warszawskiej Woli. Według śledczych, mężczyzna jest pomysłodawcą jednej z najpopularniejszych metod oszustw - na tzw. wnuczka i liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się tym procederem. Jej członkowie - jak wynika ze śledztwa - mają na swoich kontach wielomilionowe wyłudzenia; średnio, przy jednorazowych oszustwach, były to kwoty sięgające 40-50 tys. euro.

 

"Hoss" usłyszał zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, czterech oszustw metodą "na wnuczka" na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Na początku tego tygodnia policja z Poznania, gdzie mieszka Hoss, poinformowała, że podejrzany łamie postanowienie sądu, gdyż na komisariacie stawił się zaledwie jeden raz. Obrońca Arkadiusza Ł. mec. Kowzan mówił wówczas, że jego klient nie stawia się na komisariacie ze względu na stan zdrowia.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze