- Uważam, że będzie to czas testowania administracji USA. Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina - to jest czas, by pokazać solidarność - mówił.

 

- Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański - powiedział zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

 

Senator pytany o prezydenta USA Donalda Trumpa zaznaczył, że sam nie mógłby wybrać lepszej drużyny, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Podkreślał także, aby patrzeć, co amerykański prezydent rzeczywiście robi, a nie na to, co mówi.

 

Rozmowy z prezydentami Chorwacji i Słowenii

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że bezpieczeństwo i współpraca regionalna były tematami spotkań bilateralnych, które w piątek wieczorem odbył prezydent Duda. Poza senatorem McCainem, prezydent rozmawiał również z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

 

Szczerski powiedział, że rozmowa z senatorem McCainem dotyczyła m.in. polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych. Według prezydenckiego ministra McCain uspokajał polskiego prezydenta, że proces wyłaniania się nowej amerykańskiej administracji przebiega w sposób profesjonalny. Dodał, że amerykański senator potwierdził zainteresowanie USA sytuacją bezpieczeństwa w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

 

Rozmowa z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem dotyczyła niedawnego jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Prezydent Słowenii wymienił się z prezydentem Dudą informacjami na temat jego ostatniej wizyty w Moskwie - powiedział prezydencki minister.

 

Kolejne tematy spotkania to współpraca regionalna w ramach państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego a także przyszłość Unii Europejskiej - dodał prezydencki minister.

 

O szczycie Trójmorza 

 

Z kolei z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda rozmawiał o planowanym na lipiec w Polsce szczycie Trójmorza (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego), a także o zaproszeniu do udziału w nim przedstawicieli administracji amerykańskiej.

 

Na początku lutego podczas wizyty w Waszyngtonie Szczerski przekazał zaproszenie do udziału w szczycie Trójmorza dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Zaproszenie zostało przekazane w imieniu prezydentów Polski i Chorwacji.

 

Duda i Grabar-Kitarović są inicjatorami spotkań przywódców państw Trójmorza; pierwszy odbył się w ub. roku w Dubrowniku. Inicjatywa ta ma służyć zacieśnianiu współpracy, w tym transportowej i energetycznej, krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

 

W sobotę zaplanowano rozmowy dwustronne polskiego prezydenta z prezydentami Bułgarii Rumenem Radewem i Ukrainy - Petro Poroszenką

 

PAP