Maciej Kot wygrał konkurs skoków w Pjongczangu

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Maciej Kot wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w południowokoreańskim Pjongczangu. To jego drugie zwycięstwo w karierze. Kamil Stoch zajął szóste miejsce.

Maciej Kot po pierwszej serii zajmował czwartą pozycję. To jego drugi triumf w karierze; pierwszy odnotował w ostatnią sobotę w Sapporo, kiedy wygraną podzielił ze Słoweńcem Peterem Prevcem. Na podium stał wcześniej jeszcze tylko raz - w grudniu w Lillehammer był drugi.

Kot przesunął się z szóstej na piątą lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu, wyprzedzając trzeciego w czwartek Niemca Andreasa Wellingera.

Liderem klasyfikacji generalnej PŚ pozostał Kamil Stoch. Jego przewaga nad Stefanem Kraftem stopniała jednak do 60 punktów. W czwartek Polak był szósty w południowokoreańskim Pjongczangu, a Austriak zajął drugie miejsce.

Nieźle wypadł Dawid Kubacki, który zajął 8. miejsce. Po pierwszej serii był 11. - 101,5 m, w drugiej wylądował o cztery metry dalej.

Sporego pecha miał w Korei Stefan Hula. Polak w pierwszej serii skoczył 88 m i nie miał szans na awans do finału. Jednak na skutek protestu - w trakcie jego próby w torach najazdowych leżały kawałki lodu - jury wyraziło zgodę na jej powtórzenie. Skok nie był udany, po lądowaniu na 95. m Hula się przewrócił i ostatecznie był 46.

Kolejnego startu do udanych nie może zaliczyć Piotr Żyła. Po pierwszej serii, gdzie uzyskał 106,5 m był 10., w finale wylądował jednak o dziesięć metrów bliżej i spadł na 18. pozycję. Przez to stracił w klasyfikacji generalnej bezpieczną lokatę w czołowej "10", obecnie jest jedenasty i w następnych zawodach 12 marca w Oslo będzie musiał w kwalifikacjach walczyć o prawo startu w konkursie.

Teraz "narciarska karuzela" wraca do Europy, gdzie pod koniec przyszłego tygodnia w fińskim Lahti rozpoczną się mistrzostwa świata. Do końca sezonu PŚ pozostało sześć konkursów indywidualnych.

69 zwycięstw Polaków

Zwycięstwo Macieja Kota w drugim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Pjongczangu to 69. wygrana polskiego skoczka narciarskiego w zawodach Pucharu Świata. Na ten dorobek składają się osiągnięcia ośmiu zawodników.

Pierwszy, 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem, sztuki tej dokonał Stanisław Bobak. Później trzykrotnie w zawodach triumfował Piotr Fijas. Najwięcej zwycięstw - 39 - odniósł Adam Małysz.

Po nim nastała era Kamila Stocha, który wygrał dotychczas 20-krotnie. Po jednym sukcesie odnotowali też, obok Kota, Piotr Żyła, Krzysztof Biegun oraz Jan Ziobro.