Ogrody na dachach autobusów. Madryt walczy ze smogiem

Świat
Ogrody na dachach autobusów. Madryt walczy ze smogiem
pixabay/public domain

Urzędnicy ze stolicy Hiszpanii w nietypowy sposób chcą poprawić jakość powietrza w mieście. Wymyślili, że posadzą rośliny na dachach autobusów komunikacji miejskiej. Akcja nazywa się "Muévete en Verde" czyli "Przenieś się do Zieleni" i na razie ma działać na zasadzie eksperymentu.

Oczyszczające powietrze rośliny zostaną zasadzone na dachach pojazdów linii 27 i 34, które jeżdżą w tych częściach Madrytu, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

 

Dodatkową zaletą "zielonych dachów" jest to, że mają one pozwolić na oszczędności energetyczne. Pomysłodawcy zakładają, że rośliny będą regulowały temperaturę wokół autobusu, ograniczając wydatki na ogrzewanie i klimatyzację w pojazdach.

 

Jeśli jednak kierowcy zdecydują się na włączenie klimatyzatora, to tylko z korzyścią dla ogrodów. Mają być one bowiem założone na zasadzie systemu stosowanego w uprawach hydroponicznych (bez wykorzystania ziemi), w którym rośliny nawadnia się wodą odzyskaną z klimatyzacji.

 

Twórcy projektu zapewniają, że na założenie ogrodów w autobusach potrzebują nie więcej niż 2500 euro (niecałe 11 tys. zł).

 

Ogrody na dachach autobusów nie są jednak hiszpańskim wymysłem. Już od jakiegoś czasu rozwiązanie to testowane jest w Nowym Jorku.

 

lastampa.it, polsatnews.pl

pam/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze