Gowin: nie poprę dwukadencyjności działającej wstecz. Pan prezes Kaczyński przyjął to ze zrozumieniem

Polska
Gowin: nie poprę dwukadencyjności działającej wstecz. Pan prezes Kaczyński przyjął to ze zrozumieniem
PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział w środę, że nie poprze projektu dotyczącego dwukadencyjności w samorządzie działającej wstecz; według niego to rozwiązanie sprzeczne z konstytucją. Zaznaczył, że powiadomił już o tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Niedawno prezes PiS zapowiedział propozycje zmian w ordynacji samorządowej - chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie będą mogli dalej kandydować na te same stanowiska.

 

Gowin, prezes Polski Razem, pytany był w środę w Radiu Zet o ten projekt. - To, że ma być dwukadencyjność 5-letnia, tylko niedziałająca wstecz, to jest propozycja - zawarta we wspólnym programie PiS i Polski Razem - sformułowana przez moją partię - wyjaśnił. I dodał: - Natomiast to, że ona ma działać wstecz, jest rozwiązaniem kontrowersyjnym, moim zdaniem jest to sprzeczne z konstytucją i tego rozwiązania nie poprę - powiedział. Zaznaczył, że na dwukadencyjność działającą wstecz "się nie umawialiśmy".

 

- Przedstawiłem swoją analizę wraz z konkluzją, że nie poprę tego rozwiązania. Pan prezes Kaczyński przyjął to ze zrozumieniem - powiedział Gowin.

 

Wicepremier, minister nauki wyjaśnił, że projekt zostanie skierowany do Sejmu. - Będzie głosowanie. Zobaczymy, które stanowisko zwycięży. Będzie się to ważyło prawdopodobnie o pojedyncze głosy - powiedział. Dodał, że początkowo poparcie dla rozwiązania zadeklarował Paweł Kukiz, choć potem wycofał się z poparcia. "Sprawa jest otwarta" - podsumował Gowin.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze