Australia pozbawia obywatelstwa mężczyznę walczącego dla IS

Świat
Australia pozbawia obywatelstwa mężczyznę walczącego dla IS
Pixabay/ledoc
Sydney, największe miasto w Australii.

Walczący w szeregach Państwa Islamskiego (IS) Khaled Sharrouf to pierwsza, mająca podwójne obywatelstwo, osoba, którą na mocy nowego prawa antyterrorystycznego władze Australii pozbawiły obywatelstwa - poinformowały w sobotę australijskie media.

Australia jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w ich walce z IS w Iraku i Syrii. Władze tego kraju obawiają się ataków ze strony powracających do kraju muzułmanów, którzy walczyli na Bliskim Wschodzie - przypominają media.

 

Na mocy prawa z 2015 roku Australia może pozbawiać obywatelstwa osoby dwupaństwowe, jeżeli udowodni się im, że są członkami nielegalnych organizacji, lub że podejmowali się działalności terrorystycznej.

 

Obcięte głowy żołnierzy na zdjęciach

 

Syn imigrantów z Libanu, Sharrouf zwrócił na siebie uwagę, gdy w 2014 roku opublikowano jego zdjęcia z Syrii. Pozował na nich z 7-letnim synem, trzymając obcięte głowy żołnierzy syryjskich. Zdjęcia te wywołały na całym świecie falę oburzenia.

 

W rozmowie z agencją Reutera rzecznik australijskiego urzędu imigracyjnego potwierdził, że mężczyzna został pozbawiony obywatelstwa, jednak nie ujawnił dalszych szczegółów.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze