Rafalska: dzięki 500 plus więcej dzieci wyjedzie w zimie na ferie

Polska
Rafalska: dzięki 500 plus więcej dzieci wyjedzie w zimie na ferie
PAP/Jacek Turczyk

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" i pieniądzom otrzymywanym co miesiąc na dzieci, więcej z nich wyjedzie w zimie na ferie - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, powołując się na sondaż opinii społecznej.

- Mamy dane z sondażu IBRiS, czy program 500 plus wpływa na udział dzieci i ich aktywności podczas ferii zimowych. Już poprzednio, podczas letnich wakacji, odnotowaliśmy taki efekt, zauważalny był wzrost uczestnictwa dzieci w koloniach, obozach, wyjazdach, wczasach rodzinnych - powiedziała minister.

 

- Ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że nasz program pozwala wysłać dzieci na ferie zimowe. Mamy też niemałą - 9 proc. - grupę badanych, którzy po raz pierwszy będą uczestniczyć w różnych formach zimowego wypoczynku w ferie - podała.

 

"To pokazuje, że świadczenie trafia wprost do dzieci"

 

Podkreśliła, że zimowy wyjazd jest kosztowniejszą dla rodzin formą wypoczynku - są to często obozy w górach, narciarskie. - Wiele dzieci nie jeździło na nie, bywało, że przez całe lata - mówiła Rafalska.

 

- To jeden z tych efektów, który nas niezwykle cieszy i pokazuje, że to świadczenie trafia wprost na dzieci - dodała.

 

Rodzina 500 plus

 

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

 

Według danych MRPiPS do końca grudnia 2016 r. programem objęto ponad 3,8 mln dzieci do 18 lat. Do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze