Prezydenci Polski i Węgier spotkają się w Piotrkowie Trybunalskim

Polska
Prezydenci Polski i Węgier spotkają się w Piotrkowie Trybunalskim
Pixabay.com

Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader mają odwiedzić Piotrków Trybunalski 24 i 25 marca. Wezmą udział w uroczystościach związanych z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy głów państw.

Poinformował o tym w czwartek Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego magistratu.

 

Jak mówi kierownik Biura Prasowego urzędu, w środę w mieście gościli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas wizyty "dopinano kolejne szczegóły dotyczące oficjalnych uroczystości Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej".

 

Rozmowy międzypaństwowe

 

Według Bąkowicza prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader mają pojawić się w Piotrkowie Trybunalskim w piątek 24 marca ok. godz. 15.00. Zostaną powitani na pl. Zamkowym przez mieszkańców oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie na Zamku Królewskim zaplanowano rozmowy międzypaństwowe głów państw, po których prezydenci wygłoszą oświadczenia i odbędzie się konferencja prasowa.

 

Pierwszy dzień wizyty zakończy uroczysta gala w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas której przekazana zostanie flaga Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przedstawicielowi miasta-gospodarza przyszłorocznych uroczystości.

 

- Prawdopodobnie będzie nim węgierskie Mosonmagyarovar - miasto partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego - dodaje Bąkowicz.

 

Msza święta i spotkanie z mieszkańcami 

 

Dzień później uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 od wizyty na piotrkowskim lotnisku. Tutaj prezydenci mają wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamięci Eugeniusza Szyklay - węgierskiego pilota, pioniera spadochroniarstwa, który zginął w Piotrkowie Trybunalskim i pochowany jest na tamtejszym cmentarzu.

 

W południe w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie msza święta, której przewodniczył będzie bp Marek Marczak, obecny administrator Archidiecezji Łódzkiej. Jak informuje Bąkowicz, część miejsc w świątyni będzie zarezerwowana dla gości, pozostałe będą udostępnione dla mieszkańców. Ci, którzy nie zmieszczą się w kościele, będą mogli obejrzeć transmisję eucharystii na telebimie ustawionym na Rynku Trybunalskim.

 

Po mszy świętej prezydenci przejdą przez rynek i spotkają się z mieszkańcami, po czym zakończą wizytę.

 

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak podkreśla, że udział prezydentów polski i Węgier w marcowych uroczystościach to wielkie wyróżnienie i nobilitacja dla miasta i jego mieszkańców.

 

Z kolei Bąkowicz zwraca uwagę, że wizyta prezydentów Andrzeja Dudy i Janosa Adera to jedynie część tygodniowych obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które zakończą się koncertem plenerowym z udziałem Michała Szpaka i węgierskiej legendy rocka - zespołu Omega.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze