W styczniu skończyły się pieniądze na mieszkanie dla młodych na ten rok

Biznes
W styczniu skończyły się pieniądze na mieszkanie dla młodych na ten rok
portpraski.pl

1 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować wnioski na dopłaty z limitu na 2017 rok w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Nadal można ubiegać się o wypłatę dofinansowania wkładu własnego, która nastąpi już w 2018 roku. Ale i w tym przypadku eksperci ostrzegają, że zaplanowana pula może wyczerpać się w ciągu 2-3 miesięcy.

BGK, czyli bank który operacyjnie zarządza programem MdM  poinformował, że tegoroczny limit pieniędzy przeznaczonych na program "Mieszkanie dla Młodych" wynosił 746 mln zł z czego zarezerwowane jest już 95 proc.

 

Wykorzystano większość pieniędzy

 

Zgodnie z zasadami ustawowymi programu pozostałe 5 proc. pieniędzy zaplanowanych w budżecie zostanie wykorzystane m. in. na "realizację dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu przeznaczonego dla beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko".

 

BGK przypomniał, że kupujący mieszkanie mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 roku. Limit środków przewidziany na przyszły rok to 762 mln zł; wykorzystanie na koniec stycznia wynosiło ok. 23 proc.


Pieniądze na 2018 rok mogą się szybko skończyć


W grudniu 2016 i styczniu tego roku zarezerwowano po ok. 37 mln zł z puli MdM na 2018 rok. Gdyby taki poziom się utrzymał, to możliwość wnioskowania o dopłaty BGK zablokowałby w lipcu.


- Prawdopodobnie pieniądze skończą się jednak znacznie szybciej. W ubiegłym roku, gdy już wyczerpała się pula na dopłaty dostępne od ręki, wykorzystanie tej na następny rok wzrosło najpierw do około 70 mln zł miesięcznie, a w czerwcu osiągnęło aż 114 mln zł - zwrócił uwagę Jarosław Sadowski, główny analityk firmy doradczej Expander.


- Biorąc pod uwagę, że w styczniu zainteresowanie dopłatami było znacznie większe niż przed rokiem, to może się zdarzyć, że limit zostanie wyczerpany już w marcu. Naszym zdaniem najpóźniej stanie się to w maju - dodał analityk Expandera.

 

Nowy rok, nowy program


Eksperci uważają, że dostępne obecnie dopłaty na 2018 rok, w przeciwieństwie do tych z puli na 2017 rok, nie będą zbyt pomocne dla kupujących używane mieszkania. Wsparcie będzie bowiem wypłacone dopiero w styczniu 2018 roku. Sprzedający lokale na rynku wtórnym niechętnie godzą się na otrzymanie części należności dopiero po upływie roku.

 

Ostatnia szansa na dopłatę będzie jeszcze na początku przyszłego roku. Wtedy udostępnionych zostanie 381 mln zł. Jednak podobnie jak w tym roku, te pieniądze mogą zniknąć w ciągu zaledwie miesiąca. Potem program MdM zostanie zastąpiony programem "Mieszkanie+", czyli budową państwowych mieszkań na wynajem.

 

Dotacja na zaspokojenie potrzeb

 

Ze wsparcia w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę jest uwzględniany wiek młodszego z małżonków). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy nie były one właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a mieszkanie, które kupią będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Mieszkania takiego nie można wynająć.
 
Zakupiona nieruchomość nie może mieć powierzchni większej niż 75 metrów kwadratowych dla mieszkań i 100 metrów kwadratowych dla domów jednorodzinnych. Jeżeli ubiegający sie o pieniądze wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 metrów kwadratowych dla mieszkań i 110 metrów kwadratowych w przypadku domów. Jest też limit ceny, który jest ustalany osobno dla każdego województwa.
 
W ramach programu można dostać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci, 15 proc. dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko, 20 proc. dla wychowujących dwoje dzieci i 30 proc. dla wychowujących przynajmniej troje.
 

polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze