Wielka operacja przeciwko IS w Turcji. Zatrzymano blisko 750 osób

Świat
Wielka operacja przeciwko IS w Turcji. Zatrzymano blisko 750 osób
PAP/EPA/Sedat Suna

748 osób podejrzewanych o współpracę z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) zatrzymała turecka policja w miniony weekend podczas akcji przeprowadzonych w 29 z 81 prowincji kraju - poinformowało w poniedziałek MSW w Ankarze.

Podczas największej dotąd akcji wymierzonej w IS w Turcji policjanci skonfiskowali liczne dokumenty, materiały w wersji elektronicznej, sześć sztuk broni palnej oraz amunicję - przekazał resort spraw wewnętrznych w wydanym komunikacie.

 

W niedzielę prorządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w operacji przeciw IS, przeprowadzonej m.in. w Stambule i Gaziantep w pobliżu granicy z Syrią, aresztowano 423 osoby.

 

Władze tureckie poinformowały, że w tureckich aresztach przebywa ponadto co najmniej 780 osób podejrzanych o powiązania z IS, w tym 350 cudzoziemców. Część tych osób usłyszała już wyroki skazujące.

 

Niespokojne nastroje w kraju  

 

Turcja, w której w połowie ubiegłego roku udaremniono próbę przewrotu i gdzie dochodzi do krwawych zamachów w wykonaniu dżihadystów z Państwa Islamskiego oraz kurdyjskich bojowników, wzmogła wysiłki w walce z terroryzmem.

 

W noc sylwestrową doszło do zamachu w klubie nocnym w europejskiej części Stambułu. Zginęło 39 osób, w większości obcokrajowcy. Do ataku przyznało się IS, które ogłosiło, że była to zemsta za zaangażowanie militarne Turcji w Syrii.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze