Edukacja seksualna od przedszkola. To jedna z propozycji programowych SLD

Polska
Edukacja seksualna od przedszkola. To jedna z propozycji programowych SLD
PAP/Jakub Kamiński

Kwota wolna od podatku w wysokości 24 tys. zł, edukacja seksualna od przedszkola do matury, powszechna opieka geriatryczna i prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia - m.in. te postulaty znalazły się w propozycji programowej SLD zaprezentowanej w sobotę podczas Rady Krajowej Sojuszu.

Wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner podkreślił, że Sojusz postuluje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 24 tys. złotych dla każdego obywatela. - Czyli w wysokości odpowiadającej kwocie rocznego minimalnego wynagrodzenia za pracę - wyjaśnił.

 

Jak podkreślił, powinno się także nałożyć podatek od "wielkich fortun", czyli, jak tłumaczył, "podatek od spadków i darowizn przekraczających 2 miliony zł w wysokości 2 proc., bez względu na pokrewieństwo ze spadkobiercą lub darczyńcą".

 

W programie Sojuszu znalazł się także pomysł wprowadzenia liniowego podatku dochodowego od osób fizycznych, ale tylko dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. - Dochody od osób fizycznych, które nie tworzą miejsc prac, a prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, powinny być opodatkowane tak samo, jak wszystkich innych obywateli - przekonywał Elsner.

 

Jego zdaniem, należy wprowadzić podatek od "spekulacyjnych transakcji finansowych (FTT)", "który z jednej strony przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu, a z drugiej może ograniczyć szkodliwy dla rynków obrót niektórymi instrumentami finansowymi" mówił Elsner.

 

Powszechna opieka geriatryczna

 

Z kolei wiceprzewodnicząca SLD Anna Mackiewicz przekonywała, że starzenie się społeczeństwa to jedno najważniejszych wyzwań stojących przed współczesnym państwem. Dlatego - jak zaznaczyła - SLD postuluje wprowadzenie powszechnej opieki geriatrycznej. - W Polsce na jedną osobę starszą przypada najmniej lekarzy geriatrów i łóżek geriatrycznych w UE, tymczasem opieka tego rodzaju jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia seniorów - stwierdziła.

 

W jej opinii należy wprowadzić też obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, na wzór ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, z którego finansowane byłyby usługi opiekuńcze w razie, gdy ubezpieczonego lub jego bliską osobę dotknie niesamodzielność.

 

"Wdowia emerytura"

 

SLD chce także, aby w polskim prawie znalazł się przepis o wdowiej emeryturze. Jak wyjaśniała Mackiewicz, chodzi o możliwość otrzymania po zmarłej osobie, pozostającej we wspólnym pożyciu, 80 proc. jej emerytury lub zachowania emerytury własnej wraz z prawem do otrzymania 50 proc. świadczenia osoby zmarłej.

 

W programie Sojuszu znalazł się postulat wprowadzenia powszechnego, przysługującego każdej osobie wykonującej pracę, w tym osobom zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych oraz samozatrudnionym prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych.

 

Działaczka SLD Edyta Parandyk zwróciła uwagę, że Sojusz chce również, aby pracownik zatrudniony m.in. na umowach śmieciowych miał prawo do wypoczynku, w tym powstrzymania się od aktywności zawodowej z zachowaniem wynagrodzenia.

 

Aborcja do 12 tygodnia i edukacja seksualna "wolna od ideologicznych nacisków"

 

Rzeczniczka prasowa Sojuszu Anna-Maria Żukowska uważa, że w Polsce należy wprowadzić, uzależnione wyłącznie do decyzji kobiety, prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia. - Przerywanie ciąży po 12 tygodniu ciąży, w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu - podkreśliła.

 

Jej zdaniem powinno wprowadzić się refundację antykoncepcji od 15 roku życia. - Należy też wprowadzić edukację seksualną od przedszkola do matury. Obowiązkową edukację, wolną od ideologicznych nacisków, koncentrującą się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o seksualności i zdrowiu człowieka - zwróciła uwagę rzeczniczka.

 

Z kolei według Joanny Senyszyn należy wprowadzić w Polsce swobodny, bazujący wyłącznie na wiedzy medycznej, dostęp do badań prenatalnych. - Każda kobieta ma prawo do pełnej wiedzy o stanie ciąży i możliwych zagrożeniach dla płodu oraz dla niej samej, które nie może być ograniczane z powodów religijnych lub światopoglądowych - podkreśliła Senyszyn.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze