Transpłciowe dzieci mogą być harcerzami

Świat
Transpłciowe dzieci mogą być harcerzami
Flickr/Karol Olson/CC BY 2.0

Transpłciowe dzieci, które identyfikują się jako chłopcy, po raz pierwszy zostaną przyjęte do The Boys Scouts of America. Do tej pory amerykańska organizacja, która powstała w 1910 r., przyjmowała tylko osoby, które w akcie urodzenia miały wpisaną płeć męską.

Do zmiany wewnętrznych przepisów w organizacji przyczynił się przypadek transpłciowego 8-latka, który został zmuszony do opuszczenia skautów w New Jersey w ubiegłym roku.


Jednak The Boys Scouts of America podkreśliło, że decyzja została podjęta po długich rozmowach na szczeblu krajowym.


"Historyczny krok"


W oświadczeniu jedna z największych organizacji młodzieżowych w USA zaznaczyła, że "przez ponad 100 lat, the Boy Scouts of America, a także szkoły, ośrodki sportów młodzieżowych i inne organizacje młodzieżowe, ostateczną decyzję o przynależności do organizacji opierały na informacji zawartej w akcie urodzenia danej osoby".


"Zdaliśmy sobie sprawę, że odwoływanie się do aktów urodzenia przestało być wystarczające. Społeczności i prawa stanowe interpretują dziś tożsamość płciową inaczej. A prawa w tej kwestii są różne w różnych stanach" – dodano.


Zach Wahls, założyciel organizacji "Skauci dla równości" podkreślił, że to "historyczny krok" i jest bardzo dumny, że organizacja "robi właściwe rzeczy".


"Wciąż jestem zła"


- To wielka zmiana dla wszystkich. Wszyscy są teraz akceptowani. Jestem zachwycona, że w końcu to powiedzieli, ale nadal jestem zła - powiedziała Kristie Maldonado, matka 8-letniego Joe, który został usunięty z szeregu skautów. Joe urodził się jako dziewczynka, ale identyfikuje się jako chłopiec.


W 2013 r. The Boys Scouts of America zniosło zakaz przynależności dla gejów. W Wielkiej Brytanii wszystkie dzieci zapraszane są do skautów "niezależnie od ich tożsamości płciowej".

 

bbc.com

prz/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze