Syria: Trump wspiera Kurdów walczących z IS

Świat
Syria: Trump wspiera Kurdów walczących z IS
RTR

Dowodzona przez USA koalicja zwalczająca Państwo Islamskie (IS) w Syrii wsparła Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), dostarczając im po raz pierwszy pojazdy opancerzone. Pomoc wzrosła od objęcia władzy przez Donalda Trumpa - poinformował we wtorek rzecznik SDF.  

Pojazdy opancerzone i transportery opancerzone przybyły do Syrii przed czterema-pięcioma dniami - powiedział rzecznik SDF Talal Silo. SDF to arabsko-kurdyjska koalicja kierowana przez Kurdów z milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).

 

Chociaż liczba jest niewielka, "to jest to dowód nowego wsparcia" - wskazał rzecznik.

 

- Wcześniej nie otrzymywaliśmy wsparcia w tej formie, dostawaliśmy broń lekką i amunicję - dodał.

 

Rzecznik SDF podkreślił, że "ze strony nowego amerykańskiego przywództwa istnieją oznaki pełnego wsparcia dla naszych sił, bardziej niż dotychczas".

 

Odcięcie Rakki od mateczników IS

 

Od czasu utworzenia na początku 2015 roku SDF przejęły z rąk IS duże połacie terytorium wzdłuż syryjsko-tureckiej granicy i zmusiły tę dżihadystyczną grupę zbrojną do wycofania się na obszar w promieniu 30 km od Ar-Rakki, niepisanej stolicy IS w Syrii, położonej w północnej części kraju.

 

Jak podały we wtorek kurdyjskie źródło wojskowe, następna fazą wspieranej przez USA kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii jest całkowite otoczenie jego bastionu - Rakki.

 

Odcięcie Rakki od mateczników IS w prowincji Dajr az-Zaur na południowy wschód stanowiłoby poważny cios dla IS w Syrii - zwraca uwagę agencja Reutera.

 

Rzecznik SDF powiedział, że trwają przygotowania do "nowego ataku" na IS, który ma rozpocząć się "w ciągu kilku dni". Nie ujawnił jednak szczegółów.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze