"Poseł Nitras, sejmowy celebryta". Wyciekła partyjna instrukcja dla posłów PiS wypowiadających się w mediach

Polska
"Poseł Nitras, sejmowy celebryta". Wyciekła partyjna instrukcja dla posłów PiS wypowiadających się w mediach
PAP/Paweł Supernak

"Błaha" sprawa imprez Misiewicza "medialną wrzutką", kotary w Sejmie efektem działań Kancelarii Sejmu, która "może dokonywać zmian w wystroju", a dwukadencyjność "szansą na ograniczenie układów, które mogły powstać przez lata w samorządach" - m.in. takie zapisy pojawiły się w instrukcji dla posłów PiS. To pomoc dla tych, którzy w weekend mieli pojawić się w programach radiowych i telewizyjnych.

Z centrali PiS do działaczy partii wysyłane są polityczne briefy dotyczące tego jak komentować bieżącą sytuację polityczną w Polsce. Dokument "Brief specjalny do programów weekendowych 28-29.02.2017", który miał trafić tylko do rąk posłów i posłanek, wyciekł do mediów. 

 

"Medialny atak na MON"

 

Tym razem w weekendowej instrukcji dużo miejsca poświęcono Ministerstwu Obrony Narodowej. Pierwsza część dokumentu zatytułowana jest "Medialny atak na MON". W tej części wyjaśniono, jak komentować sprawę rzecznika ministerstwa Bartłomieja Misiewicza: "sprawę pana Misiewicza należy wyjaśnić, ale dziwi nas, że media traktują ten temat jako coś priorytetowego". Chodzi o imprezę w białostockim klubie, w której miał uczestniczyć rzecznik, stawiając wszystkim alkohol w barze i oferując pracę w MON.

 

W sprawie Misiewicza, gdyby wcześniejsze wyjaśnienia nie wystarczały, należy mówić: "Chcielibyśmy, żeby media nie zajmowały się błahymi tematami, lecz zajmowały się tym, co naprawdę ważne dla Polaków. O tym, jak wielką pomoc niesie program Rodzina 500+, o 100 zmianach dla firm, o płacy minimalnej i o minimalnej stawce godzinowej, o emeryturach, czy też o tym, że od początku roku każdy będzie mógł bez specjalnych zezwoleń wyciąć drzewo na swojej posesji. O tym się nie mówi."

 

Nie zabrakło komentarza w stronę opozycji, którego członkowie Prawa i Sprawiedliwości mieli udzielać, pozostając przy temacie rzecznika MON. "Opozycja zajmuje się medialnymi wrzutkami, bo nie mają pomysłu na Polskę, nie są w stanie zaproponować własnych rozwiązań i programu, nie mają pojęcia o problemach Polaków. Zapraszamy opozycję do wspierania dobrych pomysłów i dobrych zmian, które wprowadzamy." - podaje instrukcja.

 

Sprawa wypadku z udziałem ministra "wyjaśniana"

 

Dość zdawkowo potraktowano sprawę wypadku z udziałem ministra Antoniego Macierewicza.

 

Należy mówić, co następuje: "Sprawa kolizji z udziałem ministra Obrony Narodowej jest wyjaśniana. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Dokładny przebieg zdarzenia jest ustalany. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, wydział ds. wojskowych."

 

"Nikt nigdy nie mówił o skróceniu kadencji samorządów"

 

"Dwukadencyjność to szansa na ograniczenie układów, które mogły powstać przez lata w samorządach" - tak należy komentować pytania dotyczące przewidywanych zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Warto przy tym dodać, że "nikt nigdy nie mówił, że chcemy skrócenia kadencji samorządów".

 

W tej części instrukcji podkreślono, że PiS proponuje również inne zmiany w ordynacji. "Jeśli będziemy mieli przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym, nowe reguły co do liczenia głosów z udziałem wszystkich członków komisji, a karty będą musiały być przechowywane przez lata, to wtedy ewentualne nadużycia będą trudniejsze" - głosi brief.

 

Znów pojawia się wpis dotyczący działań opozycji w danym zakresie: "Jak działa PO na poziomie samorządów pokazała afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Taśmy prawdy pokazały, jak PO działa w skali ogólnopolskiej, a afera reprywatyzacyjna jak na poziomie samorządu".

 

"Wystrój Sejmu" i "Nitras celebryta"

 

W instrukcji pojawił się również rozdział dotyczący zmian w regulaminie Sejmu. Należy informować, że dotychczasowe doniesienia to "medialne plotki". "Na pewno jakieś zmiany są potrzebne, by usprawnić prace Sejmu. Jest za wcześnie, by mówić, w jakim kierunku pójdą zmiany" - dodano.  

 

"Kancelaria Sejmu może dokonywać zmian w wystroju budynków Sejmu, czyli np. zainstalować nową kotarę, podobne zasłony są w innych miejscach Sejmu. Kancelaria Sejmu ma prawo do prowadzania regulacji porządkujących poruszanie się po terenie Sejmu" - napisano w dalszej części instrukcji.

 

Oddzielny akapit poświęcono posłowi Platformy Obywatelskiej Sławomirowi Nitrasowi. "Poseł Nitras, sejmowy celebryta, zamiast pracować na sali posiedzeń albo w komisjach znowu bawi się elektronicznymi gadżetami. Śledztwa posła Nitrasa są na poziomie śpiewów posłanki Muchy i prognoz przygotowywanych podczas Ciamajdanu przez PO. Poseł Nitras powinien wystąpić w "Tańcu z Gwiazdami" - głosi brief.

 

"Błaszczak skutecznie pilnuje bezpieczeństwa Polaków"

 

W sprawie działań policji i prokuratury dotyczących protestów zgodnie z instrukcją należy informować, że "Mariusz Błaszczak z podległymi mu służbami skutecznie pilnuje bezpieczeństwa Polaków", a "działania podejmowane przez policję i prokuraturę są zgodne z prawem".

 

"Czy gdyby zostali państwo zaatakowani, to nie chcielibyście, by osoba, która dokonała takiego ataku została zidentyfikowana i ukarana?" - podaje dalej brief.

 

Kolejne rozdziały instrukcji dotyczą m.in. leczniczej marihuany, reformy edukacji, czy sytuacji w sądownictwie. W nich podano, że "lecznicza marihuana powinna być dostępna na receptę", "wprowadzane zmiany w edukacji są oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców", a Polacy "muszą wiedzieć, że idą do sądów po sprawiedliwość".

 

Całą instrukcję można przeczytać tutaj.

 

ddtorun.pl, polsatnews.pl

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze