Zmarła jedna z "najodważniejszych aktorek francuskiego kina"

Świat
Zmarła jedna z "najodważniejszych aktorek francuskiego kina"
PAP/EPA/Yoan Valat

W wieku 89 lat zmarła francuska aktorka Emmanuelle Riva. W 2013 roku była nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego. W przeszłości wystąpiła również filmie Krzysztofa Kieślowskiego.

Riva zmarła w piątek w Paryżu "po długiej chorobie" - poinformowało w sobotę otoczenie aktorki. Agentka aktorki Anne Alvares Correa podkreśliła, że do końca życia "była ona bardzo aktywna".

 

Od roli w filmie "Hiroszima, moja miłość" z 1959 roku, francuskiego reżysera Alaina Resnais, po nagrodzoną Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Miłość" z 2012 roku, Riva "była jedną z najodważniejszych aktorek francuskiego kina" - podkreśliła w komunikacie dyrektor Narodowego Centrum Kinematografii (CNC) Frederique Bredin.

 

Nominacja do Oscara

 

Z rolę w obrazie "Miłość", poruszającym temat postępującej choroby w starzejącym się małżeństwie, Riva otrzymała w 2013 roku francuską nagrodę filmową Cezar dla najlepszej aktorki oraz brytyjską nagrodę BAFTA. Za kreację tę otrzymała też nominację do Oscara. Jej filmowym partnerem był aktor-legenda francuskiego kina Jean-Louis Trintignant.

 

Emmanuelle Riva wystąpiła również m.in. w filmie "Trzy Kolory. Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie wcieliła się w rolę matki głównej bohaterki granej przez Juliette Binoche.

 

Ostatnio zagrała w filmie "Paris Pieds nus", który na ekrany francuskich kin wejdzie w marcu.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze