Sieć Auchan będzie skontrolowana przez Inspekcję Pracy. Chodzi o oświadczenia ws. 500+

Biznes
Sieć Auchan będzie skontrolowana przez Inspekcję Pracy. Chodzi  o oświadczenia ws. 500+
Flickr/pierrO/

- Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w placówkach Auchan w całym kraju - poinformowała rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy Danuta Rutkowska. Z wnioskiem o skontrolowanie przedsiębiorstwa zwróciła się do PIP minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

W czwartek minister Elżbieta Rafalska w związku "z doniesieniami medialnymi o wymaganiu od pracowników składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu »Rodzina 500+« pod groźbą zwolnienia z pracy" zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzenie kontroli w Auchan i przekazanie raportu z kontroli.

 

- W odpowiedzi na wniosek Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przeprowadzenie kontroli w Auchan Polska SA, Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy zapowiada podjęcie niezwłocznych działań w tym zakresie – powiedziała rzeczniczka PIP.

 

Zapowiedziała, że inspektorzy sprawdzą przestrzeganie przepisów z ustawy o Zakładowych Funduszu Świadczeń Socjalnych, "jak również sygnały o zmuszaniu pracowników do składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu »Rodzina 500+« pod groźbą zwolnienia z pracy".

 

Naruszenie praw pracownika zagrożone karą do 2 lat więzienia

 

- Jeśli się potwierdzą, PIP podejmie zdecydowane działania przewidziane prawem, nie wykluczając zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko prawom pracownika, określonego w art. 218 par. 1a kk - podkreśliła Rutkowska.

 

Artykuł brzmi: "kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 

Wyniki kontroli mają być przedstawione w pierwszej połowie marca.

 

500+ nie powinno ograniczać prawa do Funduszu Świadczeń Socjalnych


Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia, sam fakt pobierania świadczenia wychowawczego, niezależnie od zapisów regulaminu, nie powinien stanowić podstawy ograniczenia prawa do korzystania z Funduszu lub przyznania świadczeń w niższej wysokości.

 

- Świadczenia z Funduszu, zgodnie z ustawą o ZFŚS, powinny być w pierwszej kolejności kierowane do osób, które ze względów obiektywnych, w porównaniu z innymi, znajdują się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej - stwierdził.

 

Auchan zaprzecza

 

Dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska Dorota Patejko poinformowała, że nieprawdą jest, iż oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników, pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu.
 
W komunikacie napisała, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zwróciła uwagę, że "pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń Funduszu Socjalnego, składają swoją prośbę do Członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny".

 

Inne zdanie w tej sprawie ma Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność", który ujawnił , że do związku zgłaszają się pracownicy, którym pracodawca "grozi negatywnymi skutkami", jeśli nie podpiszą zaświadczenia ws. otrzymywania środków z programu "Rodzina 500+". Jak dodał, świadczenie z programu "500+" nie powinno być wliczane do dochodu.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze