- Decyzja o zakazie wjazdu dla pana prezydenta Przemyśla Roberta Chomy została wycofana. Prezydent został o tym poinformowany. Zrobiłem to osobiście, dzisiaj z nim rozmawiałem. Pan prezydent (Choma) może wjeżdżać Ukrainę - powiedział ukraiński ambasador w piątek podczas rozmowy z dziennikarzami na X Forum Europa-Ukraina w Jasionce k. Rzeszowa

 

"Mam nadzieję, że nie wpłynie to na stosunki dwustronne"

 

Dodał, że tak "nie powinno być". - Była to pomyłka techniczna, została poprawiona. Mam nadzieję, że nie wpłynie to na stosunki dwustronne między naszymi państwami i narodami oraz współpracę regionalną, która bardzo dobrze rozwija się między np. Przemyślem a Lwowem - zaznaczył Deszczyca.

 

Pytany o możliwe konsekwencje dla osób, które wydały zakaz dla prezydenta Przemyśla, odpowiedział: - zobaczymy po rozpatrzeniu sprawy w urzędach ukraińskich -.

 

Prezydent Choma, który w ubiegłym tygodniu był zaproszony do konsulatu RP we Lwowie na spotkanie opłatkowo-noworoczne, nie został wpuszczony na Ukrainę. Choma napisał w oświadczeniu, że wręczona mu na granicy decyzja o zakazie wjazdu na teren Ukrainy "nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania".

 

Prezydent persona non grata

 

Rzeczniczka SBU oświadczyła, że prezydent Przemyśla został uznany za persona non grata w grudniu ub.r. w związku z jego "działalnością antyukraińską", wyrażającą się m.in. w "popieraniu przez niego marszów antyukraińskich".

 

O cofnięciu zakazu wjazdu na Ukrainę dla Chomy poinformował w piątek poseł PiS Michał Dworczyk, powołując się na informację od ambasadora Andrija Deszczycy. Także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła w piątek, że anulowała zakaz wjazdu do tego kraju dla prezydenta Przemyśla.

 

PAP