Szefowie MSZ Polski i Niemiec: współpraca polsko-niemiecka niezbędna

Polska
Szefowie MSZ Polski i Niemiec: współpraca polsko-niemiecka niezbędna
Polsat News

Szefowie MSZ Polski i Niemiec Witold Waszczykowski i Frank-Walter Steinmeier zgodzili się w czwartkowej rozmowie telefonicznej, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest niezbędna do rozwiązania najważniejszych problemów UE - poinformowała rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda.

Szef polskiej dyplomacji - dodała - złożył też na ręce Steinmeiera gratulacje w związku z jego kandydaturą na urząd prezydenta Republiki Federalnej oraz "wyraził nadzieję, że Warszawa będzie pierwszą stolicą, jaką po wyborze przez Zgromadzenie Federalne w lutym br. odwiedzi nowy prezydent Niemiec".

 

Wybory następcy Joachima Gaucka na stanowisku prezydenta Niemiec odbędą się 12 lutego. Wybór Steinmeiera, popieranego przez oba największe bloki polityczne, CDU/CSU i SPD, wydaje się ze względu na ich ogromną przewagę w Zgromadzeniu Federalnym przesądzony. Nowym szefem niemieckiego MSZ ma zostać b. szef SPD Sigmar Gabriel.

 

Relacjonując rozmowę szefów MSZ Polski i Niemiec rzeczniczka MSZ powiedziała, że ministrowie "zgodzili się, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest niezbędna do rozwiązania najważniejszych problemów, z jakimi musi zmierzyć się zarówno UE, jak i cała społeczność międzynarodowa". - Za istotny instrument współdziałania w tym kontekście uznali również mechanizm konsultacyjny Trójkąta Weimarskiego - podkreśliła.

 

Jak dodała Wajda, Waszczykowski podziękował też swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za "osobiste zaangażowanie w szereg projektów związanych z ubiegłorocznymi obchodami dwudziestopięciolecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" oraz nawiązał do "oczekiwań polskiego rządu związanych z realizacją postanowień traktatu w odniesieniu do praw mniejszości polskiej w Niemczech".

 

Przed wizytą Merkel w Warszawie

 

Rozmowa ministrów odbyła się w kontekście planowanej na najbliższe tygodnie wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która - jak powiedziała PAP Joanna Wajda - jest obecnie "intensywnie przygotowywana".

 

O tym, że w lutym Merkel odwiedzi na zaproszenie premier Beaty Szydło Warszawę poinformowała w połowie miesiąca rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W zeszłym tygodniu szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że podczas wizyty kanclerz w Warszawie planowane są również jej spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze