W 2016 roku CBŚP przechwyciło o ponad tonę narkotyków więcej niż rok wcześniej

Polska
W 2016 roku CBŚP przechwyciło o ponad tonę narkotyków więcej niż rok wcześniej
CBŚP

Ponad 2,5 tony narkotyków przechwyciło Centralne Biuro Śledcze Policji w 2016 roku; to ponad tona więcej niż rok wcześniej. Policjanci zatrzymali 1160 osób trudniących się procederem związanym z wytwarzaniem, handlem, czy przemytem narkotyków.

- Działania policjantów CBŚP spowodowały, iż zarówno w kraju jak i za granicą zabezpieczono ponad 2,5 tys. kilogramów narkotyków. Wśród zabezpieczonych środków odurzających były zarówno, popularne na rynku, marihuana, haszysz, amfetamina, jak również należące do droższych narkotyków - heroina i kokaina. Funkcjonariusze udaremnili również wprowadzenie na rynek ponad 71 tys. tabletek ecstasy - powiedział w środę kom. Rafał Szymański z zespołu prasowego CBŚP.

 

Jedną z większych spraw realizowanych przez funkcjonariuszy CBŚP było zatrzymanie 48-letniego Cezarego P. i czterech innych osób związanych z handlem kokainą. - Klientami dilera z warszawskiej Woli byli przedstawiciele biznesu i znani celebryci. Mężczyzna został namierzony, gdy sprzedawał swojemu stałemu klientowi kokainę. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP poszczególni klienci potrafili w ciągu miesiąca wydać na kokainę po kilkanaście tysięcy złotych, płacąc dilerowi za jedną porcję nawet 500 zł - powiedział Szymański.

 

Jak dodał, na handlu kokainą P. w ostatnich dwóch latach zarobił około miliona złotych, które lokował w nieruchomościach, a także włożył w uruchomienie lokalu gastronomicznego w centrum Warszawy.

 

W lipcu 2016 r. policjanci CBŚP pod Elblągiem zabezpieczyli prawie 52 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 1,6 mln zł. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty obrotu środkami odurzającymi.

 

Współpraca ze Strażą Graniczną i Izbą Celną

 

Podczas spraw związanych ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej, policjanci CBŚP współpracowali m.in. z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Izby Celnej. - Owocem tej współpracy było przejęcie 65 kilogramów marihuany i haszyszu o wartości blisko 2 mln złotych. Narkotyki były przemycane z jednego z krajów Unii Europejskiej i miały trafić do odbiorców w Małopolsce - powiedział Szymański. Zatrzymano pięciu mężczyzn trudniących się wprowadzaniem narkotyków do obrotu.

 

Funkcjonariusze CBŚP współpracowali także z policjantami innych państw, którzy również zwalczają przestępczość narkotykową. Efektem współdziałania z policjantami z Hiszpanii było rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej, która przemycała marihuanę w transportach warzyw. W prowincji Walencja zatrzymano 13 osób. Funkcjonariusze zlikwidowali 7 plantacji marihuany i zabezpieczyli 159 kg gotowego narkotyku.

 

Polacy z rozbitego gangu pruszkowskiego

 

Kolejnym przykładem współpracy międzynarodowej było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem i handlem narkotykami na terenie Europy. Podczas koordynowanych przez Europol działań policjanci zatrzymali 23 osoby, w tym 12 Polaków wywodzących się z rozbitego przed laty gangu pruszkowskiego. Grupa zorganizowała swoją działalność na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol, tam zatrzymano najwięcej osób. Poza tym, zatrzymania miały miejsce we Francji i Danii. Policjanci zabezpieczyli ponad tonę haszyszu i broń.

 

W maju ubiegłego roku, funkcjonariusze CBŚP i policjanci z Liberca na terenie pogranicza zatrzymali 15 osób. Zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej zlikwidowano laboratoria i linie produkcyjne amfetaminy. Grupie udowodniono wprowadzenie do obrotu 7 kilogramów metamfetaminy. Podczas zatrzymań, policjanci zabezpieczyli m.in. 4,5 kg gotowych narkotyków.

 

Najwięcej haszyszu

 

W sumie w roku 2016 zabezpieczono ponad 2,5 tys. kilogramów narkotyków, w tym prawie 1,2 tys. kg haszyszu, ponad 850 kg marihuany, ponad 400 kg amfetaminy, 36 kg kokainy i prawie 6 kg heroiny, a także ponad 71 tys. tabletek ecstasy. Dla porównania w 2015 r. zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków i ponad 50 tys. tabletek ecstasy.

 

- W ubiegłym roku zlikwidowano również 12 laboratoriów, w których produkowane były narkotyki i 108 plantacji - powiedział kom. Szymański.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie