Alternatywa dla Niemiec chce ograniczyć konstytucyjne prawo do azylu

Świat
Alternatywa dla Niemiec chce ograniczyć konstytucyjne prawo do azylu
PAP/EPA/Alex Kraus
"Koblencja jest kolorowa". Protest przeciwników AfD i prawicowej Europy Narodów i Wolności

Szefowa antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Frauke Petry opowiedziała się za zastąpieniem zapisanego w niemieckiej konstytucji prawa do azylu dla wszystkich osób prześladowanych "prawem łaski" udzielanym przez państwo wybranym imigrantom.

- Nigdzie nie jest napisane, że Niemcy muszą przyjmować dwa razy tyle osób starających się o azyl niż wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej - powiedziała Petry w dyskusji zorganizowanej przez tygodnik "Die Zeit".

 

Propozycja przekształcenia w prawo łaski

 

- Opowiadamy się za zmianą prawa do azylu według paragrafu 16a konstytucji i przekształceniem go w prawo łaski przysługujące państwu - wyjaśniła szefowa AfD.

 

Fragment dyskusji redakcja opublikowała w środę na swojej stronie internetowej. "Die Zeit" ukazuje się w czwartki.

 

Ze względu na historię i fakt, że wielu Niemców musiało uciekać po 1933 roku z kraju przed Hitlerem i szukać schronienia w innych państwach, autorzy uchwalonej w 1949 roku konstytucji RFN zagwarantowali osobom prześladowanym z powodu swojej rasy, religii, narodowości czy poglądów politycznych prawo do azylu. Kanclerz Angela Merkel odrzuca propozycje zmierzające do ograniczenia liczby uchodźców, argumentując, że byłoby to sprzeczne z konstytucją.

 

Postulat zamknięcia granic dla uchodźców

 

W 2015 roku z zamiarem starania się o azyl przyjechało do Niemiec 890 tys. imigrantów. W zeszłym roku było ich 280 tys.

 

AfD domaga się zamknięcia granic dla uchodźców, ostrzegając przed napływem muzułmanów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Prawicowo-populistyczna partia odniosła w zeszłym roku szereg sukcesów w wyborach do parlamentów regionalnych. W sondażach dotyczących całych Niemiec ma poparcie ponad 10 proc. wyborców.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze