Adam Małysz po zakończeniu kariery skoczka związał się ze sportami motorowymi, startując m.in. w Rajdzie Dakar, by następnie objąć posadę dyrektora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Inną drogą podążył za to Matii Hautamaeki, który został  maszynistą kolejowy VR, czyli narodowego przewoźnika Finlandii.

 

Przed przystąpieniem do pracy musiał ukończyć szkolenie. W czasie rekrutacji pokonał aż 900 kandydatów. W fińskich mediach sam zainteresowany przyznaje, że ten zawód od zawsze był jego pasją. - Teraz prowadzę normalne życie - twierdzi Hautamaeki.

 

W internecie dostępny jest też film przedstawiający świeżo upieczonego maszynistę za sterami Pendolino jadącego do miejscowości Kouvola w 2014 roku. Fińskie koleje dysponują 18 składami Pendolino dostosowanymi do jazdy z prędkością 220 km/h.

 

 

Hautamaeki zdobył w swej karierze cztery medale olimpijskie w skokach narciarskich i tyle samo medali mistrzostw świata seniorów i juniorów. Jest również pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata w lotach. Oficjalnie swoją karierę zakończył po nieudanym dla siebie sezonie 2011/2012.

 

rynek-kolejowy.pl