Znany fiński skoczek narciarski został... kolejarzem

Świat
Znany fiński skoczek narciarski został... kolejarzem
YouTube/Apu Toimitus

Były rywal Adama Małysza, doskonale znany polskim kibicom skoczek narciarski Matii Hautamaeki nie może narzekać na nudę na sportowej emeryturze. Fin po skończeniu kariery został bowiem maszynistą kolejowym. Jak sam przyznaje spełnił dzięki temu swoje wielkie marzenie.

Adam Małysz po zakończeniu kariery skoczka związał się ze sportami motorowymi, startując m.in. w Rajdzie Dakar, by następnie objąć posadę dyrektora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Inną drogą podążył za to Matii Hautamaeki, który został  maszynistą kolejowy VR, czyli narodowego przewoźnika Finlandii.

 

Przed przystąpieniem do pracy musiał ukończyć szkolenie. W czasie rekrutacji pokonał aż 900 kandydatów. W fińskich mediach sam zainteresowany przyznaje, że ten zawód od zawsze był jego pasją. - Teraz prowadzę normalne życie - twierdzi Hautamaeki.

 

W internecie dostępny jest też film przedstawiający świeżo upieczonego maszynistę za sterami Pendolino jadącego do miejscowości Kouvola w 2014 roku. Fińskie koleje dysponują 18 składami Pendolino dostosowanymi do jazdy z prędkością 220 km/h.

 

 

Hautamaeki zdobył w swej karierze cztery medale olimpijskie w skokach narciarskich i tyle samo medali mistrzostw świata seniorów i juniorów. Jest również pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata w lotach. Oficjalnie swoją karierę zakończył po nieudanym dla siebie sezonie 2011/2012.

 

rynek-kolejowy.pl

dk/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze