Warszawa miałaby płacić odszkodowania pokrzywdzonym lokatorom. Tego chce komisja sejmowa

Polska
Warszawa miałaby płacić odszkodowania pokrzywdzonym lokatorom. Tego chce komisja sejmowa
pixabay/public domain

Warszawa miałaby wypłacać odszkodowania lokatorom poszkodowanym w związku z nieprawidłowościami reprywatyzacyjnymi - zakłada poprawka zaproponowana w środę przez sejmową komisję ustawodawczą do projektu ustawy powołującego Komisję Weryfikacyjną. Projekt ustawy z poprawkami poparło 11 posłów; przeciwko było trzech posłów; nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski powiedział, że zgłoszone w środę poprawki upoważniają Komisję Weryfikacyjną do przyznania od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

 

- Jest to związane z faktem, że błędne decyzje reprywatyzacyjne nie miały tylko konsekwencji wobec Skarbu Państwa, czy miasta stołecznego Warszawy, ale niejednokrotnie wywoływały niekorzystne konsekwencje wobec lokatorów, którzy byli zmuszeni do opuszczenia mieszkań, często z pominięciem obowiązujących przepisów, bo stosowano groźby, przemoc fizyczną - podkreślił poseł.

 

"Może naruszać autonomię samorządu Warszawy"

 

Robert Kropiwnicki (PO)  ocenił, że "to dość ciekawe rozwiązanie". Ale - zaznaczył - odbędzie się ono na koszt miasta Warszawy. - Łatwo rząd rozdaje nie swoje pieniądze. W moim odczuciu może to naruszać autonomię samorządu Warszawy - zaznaczył poseł.

 

Projekt ustawy o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa" przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapisano w nim, że powołana ustawą komisja weryfikacyjna ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

 

W skład komisji ds. reprywatyzacji wejdzie przewodniczący - wiceminister sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji - powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek ministra sprawiedliwości, złożony w porozumieniu z MSWiA, oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie