W Ostrzeszowie powołano zespół kryzysowy ds. ptasiej grypy

Polska
W Ostrzeszowie powołano zespół kryzysowy ds. ptasiej grypy
pixabay/public domain

- Musieliśmy podjąć natychmiastowe działania w związku z ujawnieniem ogniska ptasiej grypy w miejscowości Bierzów w gminie Kobyla Góra. Jest to pierwszy przypadek tej choroby nie tylko na naszym terenie, ale w całej Wielkopolsce - powiedział starosta ostrzeszowski Lech Janicki, który uruchomił sztab Powiatowego Zespołu Kryzysowego.

Janicki poinformował, że trwają działania dotyczące dezynfekcji gospodarstwa i zabezpieczenia zagrożonego terenu.

 

- Funkcjonariusze straży i policji rozkładają maty nasączone środkiem dezynfekującym na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich w promieniu 3 km od źródła zakażenia - wyjaśnił.

 

Jak przekazał Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie, w zagrożonym gospodarstwie zutylizowano 4 tysiące sztuk drobiu.

 

31 ognisk ptasiej grypy

 

- W środę lekarze weterynarii skontrolują wszystkie gospodarstwa w regionie, gdzie jest hodowany drób, pod kątem stanu zdrowotnego ptaków. Sprawdzane są wszystkie gospodarstwa - przemysłowe i małe na terenie powiatu ostrzeszowskiego w promieniu do 10 km od ujawnionego ogniska - powiedział Lamek.

 

- W Wielkopolsce zarejestrowanych jest 1400 bardzo dużych gospodarstw, w których hoduje się po kilka tysięcy sztuk drobiu - podkreślił Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Zapewnił, że ptasia grypa nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka, są jednak inne konsekwencje. - Po takich zdarzeniach mamy problem ze sprzedażą drobiu i jajek na zagraniczne rynki. Kraje wprowadzają obostrzenia do czasu wygaszenia źródła, co z reguły trwa 30 dni i przez ten okres jest blokowana sprzedaż na mięso drobiowe - dodał.

 

Według Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce ujawniono 31 ognisk ptasiej grypy.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie