Kolejne silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech

Świat
Kolejne silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech
PAP/EPA/CLAUDIO LATTANZIO

Dwa kolejne silne wstrząsy sejsmiczne, po trzech porannych, zanotowano w środę w środkowych Włoszech. Miały one magnitudę 5,1 - podały media, powołując się na pierwsze informacje przekazane przez sejsmologów. W rezultacie środowego trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech zginął starszy mężczyzna. Jego ciało wydobyto spod zawalonej stajni niedaleko Teramo w Abruzji.

W rezultacie sekwencji wstrząsów, które nastąpiły w ciągu kilku godzin, doszło do zniszczeń we wsiach i w małych miasteczkach Abruzji, Lacjum i Marche. Runęły tam przede wszystkim budynki gospodarcze.

 

Pomoc do wielu miejsc jeszcze nie dotarła

 

Dokładna skala zniszczeń nie jest jeszcze znana, bo wiele osad i miejscowości jest odciętych od świata z powodu obfitych opadów śniegu. Nie dotarły tam jeszcze służby ratunkowe.

 

Sejsmolodzy z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii wyjaśnili, że najnowsze wstrząsy to kontynuacja aktywności sejsmicznej zapoczątkowanej 24 sierpnia zeszłego roku trzęsieniem ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Przyznali jednocześnie, że taka sekwencja silnych wstrząsów, jaka miała miejsce w środę, to nowe zjawisko. Ta faza aktywności jeszcze się nie skończyła - podkreślają. Ponadto odnotowali, że epicentrum wstrząsów przesuwa się. Podczas gdy w sierpniu znajdowało się w rejonie Amatrice w Abruzji, teraz było w rejonie leżącego kilkadziesiąt metrów na południe miasta L'Aquila.

 

- To zjawisko niepokojące - twierdzą eksperci Instytutu.

 

W czwartek w wielu miastach i miasteczkach zamknięte będą szkoły, ponieważ konieczne są kontrole stanu budynków. Także w Rzymie uczniowie niektórych placówek nie będą mieli lekcji.

 

Pięć wstrząsów

 

Po pięciu wstrząsach w środę straż pożarna w Wiecznym Mieście otrzymała informacje o pęknięciach w budynkach. W związku z silną aktywnością sejsmiczną stacja telewizyjna Rai News 24 zaapelowała do Włochów o spokój oraz ostrzegła, by nie używać wind.

 

Wszystkie odnotowane w środę wstrząsy o magnitudzie ponad 5 wystąpiły w regionach Lacjum, Marche, Umbria i Abruzja, czyli na obszarach zniszczonych w rezultacie trzęsień ziemi w sierpniu i październiku 2016 roku.

 

PAP

 

pam/mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze