Ostatniej doby dwie osoby zmarły z wychłodzenia

Polska
Ostatniej doby dwie osoby zmarły z wychłodzenia
PAP/Darek Delmanowicz

Dwie osoby zmarły ostatniej doby z powodu wychłodzenia organizmu. Strażacy ugasili 230 pożarów, w których zginęła jedna osoba, a 20 zostało poszkodowanych. W Wałbrzychu jedna osoba zatruła się czadem - to najnowsze dane straży pożarnej i RCB.

- Tylko wczoraj z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby, w województwie dolnośląskim i łódzkim. Od początku listopada to już 85 osób. Aby przekazywać informacje o osobach potrzebujących, dzwońmy pod numer alarmowy 112 - powiedziała we wtorek rano rzeczniczka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Anna Adamkiewicz.

 

RCB apeluje o wrażliwość i podkreśla, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore; może chodzić też o osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.

 

230 pożarów w całej Polsce

 

Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, w ciągu ostatniej doby w całej Polsce doszło do 230 pożarów, w których zginęła jedna osoba, a 20 osób zostało poszkodowanych.

 

Strażacy 53 razy interweniowali w przypadkach, gdy dochodziło do emisji trującego tlenku węgla, co było połączone z dogrzewaniem i niesprawnością urządzeń lub brakiem wentylacji. - W wyniku zatrucia czadem, w Wałbrzychu, zmarła jedna osoba - powiedział rzecznik PSP.

 

Do -14 stopni w nocy

 

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek temperatura na wschodzie Polski może spaść do minus 6 stopni, a w dolinach karpackich do minus 10 st. Celsjusza. W nocy z wtorku na środę temperatura minimalna wyniesie nawet minus 12 st. na wschodzie, a w dolinach i kotlinach górskich - minus 14 st. Na wybrzeżu od minus 7 st. do minus 4 st.

 

Lekarze przypominają, że podczas mrozów najważniejsze są: ubiór "na cebulkę", czapka na głowie, do ochrony skóry - krem i pomadka oraz mądra dieta - odpowiednia porcja warzyw i witamin, ciepłe śniadania, unikanie alkoholu.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze