Mińsk otrzyma od UE 7 mln euro na nielegalnych migrantów

Świat
Mińsk otrzyma od UE 7 mln euro na nielegalnych migrantów
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Flickr/Freedom House/Public Domain

UE przekaże Białorusi 7 mln euro na rozwiązanie problemów wynikających z rosnącej liczby nielegalnych migrantów - ogłosiło we wtorek MSW w Mińsku. W oświadczeniu zastrzegło, że chodzi wyłącznie o migrantów zatrzymanych na terytorium Białorusi.

- Chodzi wyłącznie o obcokrajowców - nielegalnych migrantów zatrzymanych w naszej republice. Uchodźcy syryjscy lub inni uchodźcy z UE nie będą w nich umieszczani - podkreślił resort w komunikacie. Tym samym zdementował doniesienia części mediów w Rosji i UE, sugerujące, że w zamian za dofinansowanie Unia mogłaby umieszczać swoich nielegalnych migrantów w "obozach dla uchodźców" na Białorusi.

 

- To, mówiąc delikatnie, nadinterpretacja - powiedzieli nieoficjalnie przedstawiciele białoruskiego MSZ i MSW.

 

Na tymczasowy pobyt

 

Unijne finansowanie, które zostanie przekazane w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie przeznaczone na utworzenie ośrodków tymczasowego pobytu dla nielegalnych migrantów. Chodzi o infrastrukturę, która umożliwi "przeprowadzenie niezbędnych procedur związanych z ustaleniem tożsamości i/lub deportacją" tych osób.

 

- Obecnie MSW i Państwowy Komitet Graniczny nie posiadają specjalnych pomieszczeń, w których takie osoby mogłyby przebywać - głosi oświadczenie. W związku z tym nielegalni migranci trafiają do aresztów milicji i służb granicznych.

 

Pomoc finansowa zostanie przekazana Białorusi na mocy porozumienia, które ma zostać podpisane przez białoruskie MSW, Komisję Europejską i przedstawicielstwo Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Jak wynika z komunikatu, część środków zostanie przeznaczona na umożliwienie migrantom dobrowolnego powrotu do krajów pochodzenia.

 

Uregulowanie kwestii nielegalnej migracji jest jednym z warunków uproszczenia reżimu wizowego między UE i Białorusią. Obie strony mówią o tym, że główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest umowa dotycząca readmisji, czyli odsyłania nielegalnych migrantów do kraju, z którego przybyli (w tym przypadku z UE na Białoruś).

 

"Przeszkody techniczne" i "brak odpowiedniej infrastruktury"

 

Oficjalnie Mińsk mówi o "przeszkodach technicznych" i braku odpowiedniej infrastruktury. Eksperci zwracają jednak uwagę, że poważnym problemem jest możliwy napływ przez otwartą granicę z Rosją migrantów z tego kraju, obywateli Ukrainy czy republik Azji Środkowej, którzy chcieliby przez Białoruś nielegalnie dostać się do UE. Przykładem takiej sytuacji jest głośna w ostatnich miesiącach sprawa uciekających z Rosji Czeczenów, którzy przez granicę w Brześciu próbują przedostać się do Polski.

 

- W przypadku podpisania porozumienia Białoruś będzie musiała ponosić koszty utrzymania osób odesłanych z UE - wyjaśnił politolog Waler Karbalewicz.

 

Umowa o readmisji jest standardową procedurą i warunkiem liberalizacji przepisów wizowych dla państw spoza UE. Wspólnota ma podpisanych kilkanaście takich porozumień, m.in. z Ukrainą czy Turcją.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze