Według komentatorów, wiele wydarzeń ubiegłego roku - Brexit, wygrana Donalda Trumpa, referendum konstytucyjne we Włoszech ws. zmian w konstytucji - to rezultaty dezinformacji w internecie.

 

Dziennikarze Polsat News Agata Kaźmierska z redakcji zagranicznej i Wojciech Brzeziński, autor programu Horyzont Zdarzeń, przyjrzeli się temu, jak media społecznościowe wpływają na obywateli i funkcjonowanie państw.

 

Rozmawiali z ekspertami polskimi i zagranicznymi, którzy badają psychikę użytkowników internetu i dowiedzieli się, jak łatwo się nią manipuluje. Poznali kulisy skutecznego działania w mediach społecznościowych.

 

W swoim materiale pokazali tło najbardziej sensacyjnych wiadomości, które pojawiły się również w polskim obiegu publicznym w ubiegłym roku, jak np. ta, że przed Światowymi Dniami Młodzieży najczęściej  wyszukiwanym hasłem w Arabii Saudyjskiej było słowo Kraków, co dało pretekst do informacji, iż ISIS przygotowuje się do zamachu w Polsce.

 

Nie ma znaczenia, co wiesz

  

- Algorytmy, które sterują tym, co użytkownik widzi w mediach społecznościowych w coraz większym stopniu wpływają na to, jak użytkownik widzi i rozumie świat, a ci którzy potrafią manipulować tymi algorytmami manipulują milionami ludzi na całym świecie. Nie ma znaczenia, co wiesz, co rozumiesz, co potrafisz, w każdej chwili możesz zostać zmanipulowany - wyjaśnia Brzeziński.

 

Polsat News