Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym

Świat
Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym
Pixabay.com/CC0 Public Domain
Zdjęcie ilustracyjne

Łódź z migrantami zatonęła u wybrzeży Libii - poinformowała w sobotę włoska straż przybrzeżna, która prowadzi akcję ratunkową. Dotychczas wyłowiono z wody ciała 8 osób, 4 osoby zdołano dotychczas uratować.

Poszukiwania, w których uczestniczy też francuski okręt wojenny, dwa statki handlowe i samoloty, prowadzone są w trudnych warunkach - morze jest wzburzone i wieje silny wiatr. Ponadto akcję utrudniają ciemności.

 

Przepełniona łódź zatonęła w drodze do Włoch w odległości ok. 50 km od wybrzeży Libii. Nie jest jasne jakiej narodowości były osoby na jej pokładzie.

 

W piątek włoska straż przybrzeżna uratowała ok. 550 migrantów, którzy dryfowali na uszkodzonej łodzi.

 

Droga morska - popularna, ale niebezpieczna

 

Liczba migrantów usiłujących przedostać się do Europy lądem spadła w porównaniu ze szczytowym okresem w końcu 2015 r. Jednak droga morska pozostaje wciąż popularna, mimo grożących niebezpieczeństw.

 

Według szacunków Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w 2016 r. w ciągu pierwszych 2 tygodni 2017 r. przybyło do Europy drogą morską ponad 1000 osób. W 2016 r. utonęła w Morzu Śródziemnym rekordowa liczba ok. 5 tys. osób.

 

UNHCR ocenia, że odpowiedzialność za tak dużą liczbę ofiar ponoszą w znacznej mierze przemytnicy, którzy z reguły wpuszczają zbyt wiele ludzi do łodzi często niezdolnych do pełnomorskiej żeglugi.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze