Decyzja o poparciu rozmów została ogłoszona w komunikacie wydanym po spotkaniu przedstawicieli politycznych ugrupowań wchodzących w skład Komitetu (HNC) w Rijadzie. Wyrażono w nim nadzieję, że rozmowy w Astanie przyczynią się do umocnienia rozejmu, jaki od 30 grudnia obowiązuje w Syrii.

 

Zdaniem opozycji, negocjacje te "otworzą drogę dyskusjom politycznym" zaplanowanym na luty w Genewie. Chodzi o kolejną rundę negocjacji stron syryjskiego konfliktu prowadzonych pod egidą ONZ.

 

Zamiar przeprowadzenia w Astanie negocjacji w sprawie przyszłości Syrii został ogłoszony pod koniec grudnia po wprowadzeniu - dzięki pośrednictwu Rosji, Turcji i Iranu - rozejmu na terytorium całego kraju.

 

29 grudnia ub.r. doszło do podpisania wstępnego porozumienia w sprawie rozejmu między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a zbrojną opozycją. Podpisano trzy dokumenty: pierwszy między syryjskim rządem i opozycją zbrojną o zawieszeniu broni na całym terytorium Syrii; drugi dokument określa sposoby kontroli przestrzegania rozejmu, a w trzecim zwaśnione strony "zadeklarowały wolę rozpoczęcia negocjacji pokojowych w sprawie uregulowania syryjskiego konfliktu".

 

PAP