To nie tylko gimnastyczki, ale przedstawicielki innych dyscyplin - m.in. pływania, łyżwiarstwa figurowego, lekkoatletyki, hokeja na trawie, koszykówki i piłki nożnej. Nassar był bowiem lekarzem olimpijskiej kadry gimnastycznej, jednak jako autorytet przyjmował też sportowców uprawiających inne dyscypliny.

 

Miał molestować dzieci i nastolatki

 

W pozwie złożonym przeciwko niemu pojawiają się takie zarzuty jak: napaść seksualna, pobicie oraz najczęściej powtarzające się - molestowanie. Do wszystkich miało dojść w latach 1996-2016. Większość poszkodowanych była wówczas dziećmi, część jest nadal niepełnoletnia.

 

Pozew został złożony we wtorek, niecały miesiąc po tym, jak Nassar został aresztowany za usiłowanie zdobycia i posiadanie dziecięcej pornografii oraz molestowanie dwóch nieletnich gimnastyczek.

 

Lekarz nie przyznaje się do winy, a jego adwokat odmawia komentarza.

 

Kobiety oskarżające Nassara występują wspólnie pod pseudonimem Jane Doe. Wyjątkiem jest gimnastyczka Rachael Denhollander, która zdecydowała się ujawnić swoje dane. W rozmowie z portalem IndyStar wyznała, że była molestowana przez lekarza jako 15-latka po tym, jak skierowano ją do niego z powodu bólu pleców.   

 

Pozew nie tylko przeciwko Nassarowi

 

Osiemnaście kobiet złożyło też pozew przeciwko Uniwersytetowi Stanowemu w Michigan (gdzie Nassar pracował do września ubiegłego roku) i USA Gymnastics (odpowiadającej za trenowanie kadry amerykańskich gimnastyczek), twierdząc, że "zawiodły w zakresie właściwego nadzorowania" prac lekarza, który molestował swoje pacjentki.

 

Poszkodowane twierdzą też, że trzy kobiety zgłosiły już wcześniej Uniwersytetowi Stanowemu w Michigan, że były molestowane przez doktora Nassara, jednak uczelnia nie zareagowała. Rzecznik uniwersytetu twierdzi jednak, że w aktach nie ma żadnych zapisów o skargach na lekarza.

 

Prawnik kobiet występujących pod pseudonimem Jane Doe poinformował media, że do pozwu mają się wkrótce dołączyć kolejne nastolatki molestowane przez Nassara.

 

People, polsatnews.pl