Zniszczono polski kościół i cmentarz w Abchazji. "To akt wandalizmu"

Świat
Zniszczono polski kościół i cmentarz w Abchazji. "To akt wandalizmu"
ekhokavkaza.com

Zabytkowy kościół i cmentarz z XIX w. w okolicach wsi Cebielda był pozostałością po polskich osadnikach. Decyzją Komitetu Pogranicznego FSB (rosyjskiej służby bezpieczeństwa) tereny te przekazano pod budowę poligonu. W efekcie pozostałości kościoła i cmentarz zostały zburzone przy pomocy buldożerów. Z ziemi wyorano ludzkie szczątki. Operacją kierował naczelnik poligonu Wiktor Gryszczenko.

Władze nieuznawanej separatystycznej republiki Abchazji, formalnie stanowiącej część Gruzji, przekazały rosyjskim pogranicznikom teren, na którym znajdowały się pozostałości po katolickim kościele i cmentarzu.

 

Jak donosi portal ekhokavkaza.com, miejscowi, dla których były to obiekty sakralne, są wstrząśnięci działaniem rosyjskich wojskowych. 


Mieszkańcy wsi wymusili na robotnikach zatrzymanie prac i wezwali komisję z abchaskiego ministerstwa kultury. Obiekt został uznany za zabytek kultury i zburzenie go wymagało dodatkowej zgody.

 

"To naruszenie prawa międzynarodowego"


Na sprawę zareagowały też gruzińskie władze, które uznają, że Abchazja jest nadal częścią Gruzji.


"To był akt wandalizmu, który został dokonany świadomie i w poważny sposób narusza normy prawa międzynarodowego w tym warunki Konwencji Haskiej z 1954" - napisał w oświadczeniu prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili.


Prezydent wezwał wspólnotę międzynarodową, UNESCO i inne międzynarodowe organizacje, by zareagowały na "nielegalne działania Rosyjskiej Federacji na terytorium Gruzji".

 

belsat.eu, ekhokavkaza.com

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze