Rosja uważa sprzęt pancerny USA w Polsce za zagrożenie

Świat
Rosja uważa sprzęt pancerny USA w Polsce za zagrożenie
PAP/EPA/ALEXEY DRUZHINYN /SPUTNIK/KREMLIN POOL/

- Rosja ocenia negatywnie rozmieszczenie w Polsce amerykańskich czołgów i transporterów opancerzonych; uważa to za zagrożenie – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Patrzymy na to jako na zagrożenie dla nas oraz działania, które zagrażają naszym interesom i naszemu bezpieczeństwu - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina.

 

Ocenił, że każdy kraj "może i będzie postrzegać negatywnie" wzmacnianie obecności wojskowej obcego państwa w pobliżu swoich granic.  - Właśnie w ten sposób to postrzegamy - wyjaśnił.

 

Zauważając, że "kraj trzeci wzmacnia swoją obecność wojskową" w pobliżu europejskich granic Rosji, rzecznik Kremla podkreślił: "to nawet nie państwo europejskie". Ocenił, że liczebność kontyngentu nie odgrywa istotnej roli.  - Tysiąc czy dziesięć tysięcy - chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej, nic więcej nie można dodać - podsumował.

 

"Czynnik destabilizujący"

 

W sprawie obecnego rozmieszczania sił USA w Europie wypowiedział się w czwartek również wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Mieszkow. Ocenił ten krok jako "czynnik destabilizujący dla całokształtu bezpieczeństwa europejskiego". Mieszkow zarzucił też NATO "próby zasłaniania się tak zwaną zasadą rotacyjności".

 

W zeszłym tygodniu rozpoczął się w niemieckim porcie Bremerhaven wyładunek sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) sił zbrojnych USA. Do Polski zaczęli przybywać żołnierze amerykańscy na pierwszą, dziewięciomiesięczną zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve.

 

W czwartek konwój amerykańskich żołnierzy, udających się do Żagania, wjechał z Niemiec do Polski przez Olszynę w Lubuskiem. Zgodnie z decyzjami szczytu NATO amerykańska grupa brygadowa wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Z Polski część elementów ABCT trafi do innych lokalizacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze