"Był wielkim państwowcem". Imię Lecha Kaczyńskiego dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej

Polska

- Naprawa Rzeczpospolitej musi objąć wszystkie dziedziny życia, w tym w szczególności aparat państwowy - podkreślił podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezydent Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński z wielu przyczyn jest wspaniałym patronem KSAP, dlatego że "był wielkim państwowcem, służba Polsce była treścią jego życia".

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu. Ropoczęła się od odsłonięcia tablicy poświęconej patronowi KSAP prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Następnie premier Szydło przekazała dyrektorowi Krajowej Szkole Administracji Publicznej nowy sztandar.

 

- To jest dla mnie wyjątkowy i piękny dzień, w którym instytucja ważna, bardzo ważna, otrzymuje imię mojego świętej pamięci brata. Dzień, w którym ten proces upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego, proces który rozpoczął się bardzo niedługo po katastrofie smoleńskiej, ale miał charakter zjawiska społecznego, oddolnego, nabiera coraz bardziej cech związanych z państwem. Staje się czymś, co jest podjęte przez władze, władze państwowe - podkreślił prezes PiS.

 

Podkreślił, że jego brat "mógł zmieniać Polskę, zmieniać ku lepszemu". Szef PiS mówił, że Lech Kaczyński rozpoczął "ten proces, który dziś znów powrócił, który dzisiaj znów trwa z panem prezydentem, z panią premier, z panami marszałkami na czele", a który "dzisiaj nazywamy dobrą zmianą, ale który, patrząc na historię nazywa się po prostu naprawą Rzeczpospolitej".

 

 - Chciałem wyrazić nadzieję, że ten dzień, w którym szkoła zaczyna nosić imię Lecha Kaczyńskiego, będzie także dniem, w którym wpisze się ona - także w praktyce swojego działania - w to wielkie przedsięwzięcie, którego żeśmy się wspólnie podjęli. Wspólnie tzn. razem z Krajową Szkołą Administracji, z tymi wszystkimi, którzy chcą, by Polska była lepsza, by, jak mówił mój ś.p. brat, była w stanie chronić słabszych, nie bała się silnych, budowała sprawiedliwość, budowała respekt na arenie międzynarodowej - podkreślił Jarosław Kaczyński.

 

Prezydent: Lech Kaczyński służył Polsce

 

Prezydent Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński z wielu przyczyn jest wspaniałym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, ale "po pierwsze, dlatego że był wielkim państwowcem, absolutnie służba Polsce była treścią jego życia, co do tego nie ma wątpliwości".

Lech Kaczyński – jak mówił prezydent - służył Polsce jeszcze w czasach, kiedy "działał w podziemiu" jako współpracownik Komitetu Obrony Robotników, gdy działał w Solidarności, wtedy, gdy szkolił robotników z prawa pracy, a także kiedy był senatorem, posłem, ministrem w Kancelarii Prezydenta, szefem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości.

 

Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński był prezydentem "tej Polski, która chciała, żeby była Polską silną. Dodał, że Lech Kaczyński chciał takiej Polski, "w której będzie rządziła uczciwość, a nie cynizm i draństwo". - O takiej Polsce - powiedział prezydent - marzy też większość Polaków.

 

-  Nie wybrał zawodu prawniczego, który przynosi wielkie pieniądze. Wybrał służbę dla państwa, za pieniądze nieporównywalnie mniejsze, niż zazwyczaj przynosi kariera prawnicza. Wybrał ją tak, jak wybierają ludzie, którzy wybierają KSAP - powiedział Duda o Lechu Kaczyńskim.

 

Premier: imię Lecha Kaczyńskiego nadane szkole, to wielkie zobowiązanie

 

Z kolei premier Beata Szydło podkreśliła, że imię Lecha Kaczyńskiego nadane szkole, to wielkie zobowiązanie.  - Służba publiczna - największy zaszczyt, wielki obowiązek, ogromne zobowiązanie dla nas wszystkich, dla tych, którzy służymy Polsce, służymy ojczyźnie, wielkie przede wszystkim wyzwanie i odpowiedzialność - mówiła szefowa rządu.

 

Według premier, Lech Kaczyński wskazywał, "w którym kierunku i jakie działania mają być podejmowane, i w którym kierunku powinni podążać ci, którzy kierują się przede wszystkim dobrem wspólnym". - To była ta największa idea, którą przekazał nam pan prezydent Lech Kaczyński - dobro wspólne ponad nasze własne, prywatne sprawy - podkreśliła Szydło.

 

Sesja naukowa i książka

 

Uroczystość poprzedziła sesja naukowa dla słuchaczy KSAP, studentów oraz absolwentów uczelni wyższych poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. KSAP wydała też okolicznościową książkę pt. "Etos państwowca", w której b. prezydenta wspominają m.in. Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. Znajdują się w niej także wybrane przemówienia Lecha Kaczyńskiego.

 

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 roku; wzorowana jest na francuskiej Ecole Nationale D'administration. Kształci urzędników służby cywilnej, przygotowanych do pełnienia funkcji kierowniczych, eksperckich i menedżerskich w administracji publicznej

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze